Niewykluczone, że druga połowa kwietnia przyniesie podwyżki cen benzyn i diesla rzędu 10-15 gr./l. Przed świętami jednak ceny paliw spadają: benzyny Pb95 o 8 gr/l, a oleju napędowego o 20 gr/l - poinformował BM Reflex w czwartek.

BM Reflex zwraca uwagę, że drugi tydzień z rzędu na krajowym rynku paliw obserwowane są spadki cen. Litr benzyny Pb95 potaniał w skali tygodnia 8 gr./l do poziomu 6,42 zł. Ceny diesla spadły w skali tygodnia 20 gr./l do 7,03 zł/l. Za litr autogazu płacimy 4 gr. mniej niż przed tygodniem, a średnia cena tego paliwa to obecnie 3,64 zł/l.

"Paliwa są obecnie najtańsze od początku marca, ale znacznie droższe niż przed atakiem Rosji na Ukrainę 24 lutego. Średnie ceny benzyny Pb95 i diesla w Polsce kształtowały się wówczas na poziomach 5,57 zł/l oraz 5,62 zł/l" - stwierdził analityk BM Reflex Rafał Zywert .

Dodał, że biorąc po uwagę wzrost cen hurtowych benzyny i diesla w skali tygodnia o około 8 gr./l netto oraz niski poziom marż detalicznych, dalsze spadki cen paliw na stacjach stoją pod znakiem zapytania.

"Niewykluczone, że druga połowa kwietnia przyniesie nam podwyżki cen benzyn i diesla rzędu 10-15 gr./l. Powrót cen paliw do trwałych wzrostów w krótkim okresie wydaje się jednak mniej prawdopodobny" - uważa analityk BM Reflex.

Wskazał tutaj na ceny czerwcowej serii kontraktów na ropę naftowa Brent.

"Po spadku w rejon 97 dol. za baryłkę powróciły w okolice 109 dol. za baryłkę. W czwartek rano ropa Brent kosztuje około 107 dol. za baryłkę i jest 27 dol. za baryłkę droższa niż przed rokiem" - zaznaczył analityk.

Wrócił też uwagę, że Międzynarodowa Agencja Energii zrewidowała w dół o 0,26 mln baryłek dziennie do 1,9 mln baryłek dziennie średnioroczne tempo wzrostu konsumpcji ropy naftowej w tym roku. Zdaniem MAE w kwietniu podaż rosyjskiej ropy naftowej spadnie średnio 1,5 mln baryłek dziennie, w kolejnych miesiącach poziom ten może wzrosnąć do 3 mln baryłek dziennie - dodał analityk.

Przypomniał też, że amerykańskie zapasy ropy naftowej spadły w skali tygodnia 3,9 mln baryłek dziennie do 560,7 mln baryłek. Poziom zapasów ropy naftowej pozostaje 13 proc. niższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku. Amerykańska produkcja ropy naftowej pozostała na niezmienionym poziomie 11,8 mln baryłek dziennie - podkreślił Rafał Zywert.(PAP)

autorka: Anna Bytniewska