■ Czy na Bemowie są wolne tereny inwestycyjne, na których mogą powstawać budynki wielorodzinne, i czy są to tereny uzbrojone?
– Bemowo jest dzielnicą wielkich osiedli mieszkaniowych. Ponad 80 proc. to wysoka zabudowa wielorodzinna. Tak jest w przypadku osiedli Bemowo I, II, III, IV, czy też Górce. Jedyną częścią dzielnicy, gdzie dominują domy jednorodzinne, jest Boernerowo. Znajdują się tutaj przedwojenne i niezwykle cenne budynki. Tutaj także znajdują się kompleksy leśne. Niska zabudowa dominuje także na obszarze pomiędzy ulicami Powstańców Śląskich, Lazurową, Górczewską. Wszystkie działki są niemal w 98 proc. skanalizowane i uzbrojone. Tam, gdzie nie udało się tego dokończyć, inwestycje są sukcesywnie realizowane. I mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku lat będziemy mogli powiedzieć, że dzielnica jest w 100 proc. skanalizowana.
■ Czy zatem Bemowo jest atrakcyjne dla inwestorów?
– Tak. W ciągu ostatnich kilku lat swoje inwestycje realizowały i nadal realizują największe firmy deweloperskie. Powstały osiedla budowane przez J.W. Construction, Acciona, Marvipol, Dom Development i wiele, wiele innych. Ogromny budynek mieszkalny wybudowało J.W. Construction u zbiegu ul. Górczewskiej i Powstańców Śląskich, kolejno powstają osiedla mieszkaniowe w okolicy ul. Obrońców Tobruku. Często otrzymuję pytania inwestorów dotyczące wolnych terenów inwestycyjnych. Duże zainteresowanie deweloperów spowodowanie jest specyfiką dzielnicy. Bemowo zawsze było kojarzone z osiedlami z wielkiej płyty. Staramy się jednak to zmieniać. Osiedla, które obecnie powstają, w niczym nie przypominają tych z lat 70. czy 80. Nowe bloki charakteryzują się nie tylko funkcjonalnością, ale także dużą estetyką i wysokim poziomem wykonania. Ogromnym atutem dzielnicy jest doskonałe skomunikowanie z centrum Warszawy. Niemal z każdego miejsca jest kilkanaście połączeń do centrum miasta, a dojazd zajmuje nie więcej niż 20 minut. Nie chcemy, aby Bemowo uchodziło za typową sypialnię. Dlatego rozwijamy i rozbudowujemy ośrodki kulturalne i sportowe. Na naszym terenie działa Bemowskie Centrum Kultury art.-bem, trzy baseny, dobrze rozwinięta sieć obiektów sportowych i kulturalnych, bibliotek. Organizujemy wiele imprez kulturalnych i sportowych. Przygotowany jest także projekt przekształcenia trenów wokół zabytkowych Fortów Bema w miejsce odpoczynku i rekreacji.
Mieszkania na nowych osiedlach głównie kupują ludzie młodzi. Dlatego gmina zwraca baczną uwagę na tworzenie odpowiedniej liczby placówek oświatowych
■ Czy inwestowaniem na terenie Bemowa zainteresowane są tylko firmy deweloperskie?
– Zainteresowanie i inwestowanie przez deweloperów w sposób naturalny wymusza budowę sieci handlowo-usługowej. Co prawda, istnieją już na naszym terenie takie sieci, jak Carrefour, Tesco, Selgros. A mamy także znacznie mniejsze sieci handlowe, jak Biedronka czy Lidl. Bemowo to także duże obszary przeznaczone na sport i rekreację, jak chociażby Forty Bema czy Fort Chrzanów.
■ Czy władze Bemowa posiadają wolne tereny inwestycyjne?
– Spora część niezabudowanego obszaru jest własnością Agencji Mienia Wojskowego. Mamy nadzieję, że w najbliższych latach przejdzie ona na własność dzielnicy i zostanie przeznaczona pod kolejne inwestycje. Dużo wolnych obszarów pozostaje jeszcze w części Chrzanowa i na Grotach. Ale zaczyna to się powoli zmieniać. W Chrzanowie swoją inwestycję rozpoczyna już J.W. Construction i mam nadzieję, że za kilka lat, kiedy uda się już wybudować kolejną nitkę metra, powstanie tutaj osiedle.
■ Jakie firmy deweloperskie realizują swoje inwestycje na terenie Bemowa?
– Jest to bardzo wiele firm. Obok inwestycji J.W. Construction powstają osiedla mieszkaniowe przy ul. Powstańców Śląskich.
■ Jak kształtują się ceny gruntów i mieszkań na Bemowie?
– W ostatnich latach zarówno ceny gruntów, jak i mieszkań na naszym terenie ogromnie wzrosły. Za metr kwadratowy działki trzeba zapłacić od 500 nawet do kilku tysięcy złotych. Podobnie ceny mieszkań. Jeszcze do niedawna około 40-metrowe mieszkanie można było kupić za ok. 150 tys. zł. Teraz taki sam lokal kosztuje ponad 350 tys. zł. Jest to ogromny wzrost, który łączy się ze wzrostem atrakcyjności dzielnicy. Dzisiaj śmiało możemy powiedzieć, że Bemowo obok Śródmieścia jest jedną z najdroższych i najatrakcyjniejszych dla inwestorów i mieszkańców dzielnic w Warszawie. Potwierdzają to wszelkie badania.
■ Wraz z pojawiającymi się kolejno osiedlami zwiększa się także liczba mieszkańców Bemowa. Czy władze dzielnicy nie mają problemów z zapewnieniem odpowiedniej liczby miejsc w przedszkolach i szkołach?
– Mieszkania na nowopowstających osiedlach głównie kupują ludzie młodzi. Dużą uwagę przykładamy do zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego i to pozwala nam na planowanie odpowiedniej liczby miejsc w placówkach oświatowych. W miarę możliwości staramy się, aby na mapie dzielnicy pojawiały się kolejne placówki oświatowe.
■ Czy Bemowo ma uchwalone plany zagospodarowania przestrzennego terenu?
– Zarówno w całej Warszawie, jak i na Bemowie jest to duży kłopot. Obecnie plany uchwalone są dla zaledwie 15 proc. terenu. Nie jest to zależne tylko od władz samorządowych dzielnicy, ale także od władz miasta. Brak planów w wielu przypadkach opóźnia, a niekiedy wstrzymuje realizację wielu ważnych inwestycji. I jest to problem, który jak najszybciej trzeba rozwiązać.
■ Jaki jest budżet dzielnicy i jaka jego część przeznaczona będzie na inwestycje?
– Tegoroczny budżet to 153 mln zł. Z tego ponad 30 mln przeznaczone jest na cele inwestycyjne, czyli budowę i modernizację infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, modernizację i rozbudowę obiektów oświatowych oraz modernizację i budowę dróg.
■ Jakie najważniejsze przedsięwzięcia inwestycyjne zostały zrealizowana, a jakie będą realizowane w tym roku i następnych latach?
– Jedną z najważniejszych inwestycji, której realizacja dobiega właśnie końca, jest budowa Międzyszkolnego Ośrodka Piłki Nożnej. Będzie to obiekt sportowy bardzo wysokiej klasy i jedyny tego rodzaju w całej Warszawie. Składać się będzie z dwóch boisk do gry w piłkę nożną z trybunami i pełną infrastrukturą. Chcielibyśmy także rozpocząć modernizację ul. Obrońców Tobruku i przystosować ją do uruchomienia komunikacji miejskiej. Będą prowadzone także mniejsze remonty bemowskich ulic. Bardzo ważną i kosztowną inwestycją będzie przekształcenie zaniedbanego obszaru wokół Fortów Bema w miejsce rekreacji i wypoczynku. Staramy się także, aby jak najszybciej rozpoczęła się budowa kolejnej nitki warszawskiego metra, która połączy Bemowo ze Śródmieściem i Pragą. Chciałbym także, aby powstała linia tramwajowa pomiędzy ratuszem a centrum handlowym Carrefour, czyli wzdłuż ulicy Powstańców Śląskich. Rozmawiała Justyna Kamińska