Kryteria certyfikacji instytutu określają poziom niezawodności infrastruktury fizycznej w centrach IT, dotyczą systemów w środowisku serwerowni takich jak zasilanie, chłodzenie, rozwiązania architektoniczne i bezpieczeństwo.

O korzyściach dla klientów jakie niesie certyfikacja opowiada Dyrektor Centrum Przetwarzania Danych Exea, Sławomir Kozłowski. Dlaczego Exea postanowiła ubiegać się o certyfikat Tier?
Bezpieczeństwo danych jest obecnie jednym z najważniejszych aspektów decyzji biznesowych dotyczących outsourcingu IT. Wielu przedsiębiorców ma wciąż obawy związane właśnie z zagwarantowaniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa danych. Za decyzją o ubieganie się o certyfikat Tier stała chęć pokazania przedsiębiorcom, że stawiamy na bezpieczeństwo. Certyfikacja nadawana przez Uptime Institute daje klientom pewność, że ośrodek z którego będą korzystać charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Czy uzyskanie certyfikatu na dokumentację to element większego procesu?

Tak, to trzyetapowy proces, w którym pierwszym krokiem jest zdobycie certyfikatu na dokumentację projektową. Kolejnym będzie certyfikacja wybudowanego zgodnie z projektem obiektu (Tier Certification of Constructed Facility). Wreszcie ostatnim etapem będzie zdobycie potwierdzenia niezawodności operacyjnej działającej infrastruktury (Operational Sustainability Certification). To potwierdzi najwyższą jakość funkcjonującego centrum i pełną niezawodność operacyjną.

Co jest brane pod uwagę w procesie certyfikacji?
Audytorzy analizowali projekt obiektu Exea pod kątem dedykowanych rozwiązań technologicznych. Dokładnie przeanalizowano przygotowanie pomieszczeń do poszczególnych modułów infrastruktury: komory serwerowe, urządzenia podtrzymujące zasilanie UPS czy agregaty prądotwórcze. Istotna była możliwość rozbudowy centrum danych oraz mechaniczne i automatyczne rozwiązania ułatwiające utrzymanie nieprzerwanego działania środowiska serwerowni.

Certyfikacja dotyczyła również odpowiedniej lokalizacji obiektu, która minimalizuje ryzyka związane z naturalnymi kataklizmami czy działalnością ludzką (m.in. odległość od portu lotniczego i autostrady).

Co oznacza TIER III dla klientów Exea?
Data center działające w oparciu o certyfikowaną infrastrukturę gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Redundantne komponenty środowiska serwerowni powodują, że pojawienie się jakiejkolwiek awarii nie jest odczuwalne dla klienta, który dysponuje nieprzerwanym dostępem do swoich danych.

Uzyskany przez Exea Data Center poziom Tier III oznacza, że ośrodek może funkcjonować niezależnie od prac serwisowych poszczególnych komponentów. Jest to możliwe dzięki redundantnej architekturze poszczególnych systemów.

Wszystko to przekłada się na wysoką jakość usług przetwarzania danych, z której mogą korzystać firmy MŚP, korporacje, instytucje finansowe, podmioty administracji publicznej oraz jednostki ochrony zdrowia.

PARTNER: