Odcięcie Rosji od globalnego systemu bankowego SWIFT nie powinno być częścią drugiego pakietu sankcji UE wobec Kremla - powiedział w czwartek w Brukseli przed rozpoczęciem spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

"Bardzo ważne jest, abyśmy zgodzili się na te środki, które zostały przygotowane – i zachowali wszystko inne na wypadek sytuacji, w której konieczne może być wyjście poza to" – powiedział dziennikarzom Scholz, odpowiadając na pytanie, czy należy odciąć Rosję od SWIFT.

Unia Europejska umieści na swej liście sankcji więcej osób w reakcji na inwazję Rosji na Ukrainę - powiedział w czwartek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Dodał, że decyzja o tym, czy należy odciąć Rosję od systemu finansowego SWIFT, będzie należeć do przywódców "27".

„Nowi ludzie będą (sankcjonowani), także z Białorusi, w kompleksowym pakiecie, który obejmie sektory gospodarcze (…) Więcej sankcji będzie dotyczyło sektora finansowego” – powiedział Borrell.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w czwartek zagranicznych partnerów do odłączenia Rosji od międzynarodowego systemu bankowego SWIFT, a także do wprowadzenia nad Ukrainą strefy zakazu lotów – podał portal RBK-Ukraina.

„Domagamy się odłączenia Rosji od SWIFT, wprowadzenia strefy zakazu lotów nad Ukrainą oraz innych zdecydowanych kroków w celu powstrzymania agresora” – napisał Zełenski na Twitterze.