78 milionów złotych. Tyle wyniosła kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów w III kwartale tego roku - wynika z najnowszego raportu InfoDług Związku Banków Polskich.

W tym czasie odnotowano 2 218 takich prób. Najwyższa dotyczyła kwoty 16 milionów 600 tysięcy złotych. Tyle chciano ukraść w województwie zachodniopomorskim. To trzecia co do wielkości kwota, jaką chciano ukraść w tym roku.

Od lipca do września średnio dziennie zastrzegano 400 dokumentów, czyli statystycznie co 3 i pół minuty.

W sumie od 2008 roku do końca III kwartału tego roku próbowano wyłudzić kredyty prawie 52 tysiące razy, z wykorzystaniem cudzych dokumentów tożsamości, w sumie na kwotę ponad 3 miliardów złotych.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że liczba oszustw poza systemem bankowym jest najprawdopodobniej znacznie wyższa, co pokazują policyjne statystyki dot. liczby tego typu przestępstw.

Związek Banków Polskich przypomina, że w przypadku zgubienia lub kradzieży dokumentów warto o tym jak najszybciej powiadomić oddział swojego banku albo policję lub najbliższy organ gminy, w przypadku pobytu za granicą placówkę konsularną.

Baza Systemu Dokumenty Zastrzeżone zawiera prawie milion 400 tysięcy zastrzeżonych praw jazdy i dowodów osobistych.