Do tej pory Amerykanie, wspólnie z innymi krajami, powołali trzy takie rady. Wiceszef resortu nauki i szkolnictwa wyższego, Wodzisław Duch liczy, że spotkanie w USA przyniesie wymierne efekty. Za ocean wybiera się około 200 polskich firm oraz instytucji naukowych. Spotkają się oni z amerykańskimi partnerami. 

Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Krzysztof Kurzydłowski podkreśla, że ważne będzie także zainteresowanie funduszy wysokiego ryzyka. Dzięki temu można pozyskać dodatkowe pieniądze na badania naukowe i wdrażanie wynalazków. Fundusze, które mają doświadczenie w komercjalizacji badań w USA, mogą też pomóc w zarządzaniu konsorcjami firm i uczelni.

Wiceminister spraw zagranicznych, Katarzyna Kacperczyk dodaje, że ważna będzie koordynacja działań polskich i amerykańskich podmiotów. Są to między innymi przedstawiciele departamentów handlu czy stanu czy władze San Francisco i Los Angeles. Po stronie polskiej w tydzień innowacji zaangażowane są między innymi ministerstwa nauki, gospodarki czy środowiska oraz organizacje pracodawców, Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości czy Urząd Patentowy.