statystyki

BIG chce zbierać nie tylko informacje o niespłaconych długach

autor: Marek Chądzyński, Jacek Uryniuk10.11.2014, 08:00; Aktualizacja: 10.11.2014, 09:59
Po co BIG te dane?

Po co BIG te dane?źródło: ShutterStock

Od kilku miesięcy biura informacji gospodarczej szczególnie aktywnie zabiegają o możliwość pozyskiwania pozytywnych informacji o klientach.

Chodzi o dane o zobowiązaniach uregulowanych w terminie (albo zapłaconych z opóźnieniem nie większym niż 2 miesiące). Biura interesuje każdy rodzaj aktywności finansowej: pozytywny wpis może dotyczyć terminowej spłaty rat kredytu, opłacenia rachunków (np. za telefon, prąd czy gaz), czynszu czy też płatności przy zakupach ratalnych. Ważne, by sprzedaż usługi (czy świadczenia, jak kredyt) nastąpiła maksymalnie 12 miesięcy przed datą dokonania wpisu.

Po co BIG te dane? Ich przedstawiciele mówią krótko: wymusza to na nas rynek. Klientom biur, np. firmom pożyczkowym, nie wystarcza informacja, że ktoś nie płaci długów. – Wszyscy mają już świadomość, że sama informacja o tym, że ktoś jest dłużnikiem w danym momencie, to za mało. Czy jeden negatywny wpis powinien wystarczyć, by z kimś nie podjąć współpracy? Wiarygodność lepiej dałoby się ocenić, gdyby był pełen zakres informacji. Bo ktoś może mieć jeden niezapłacony rachunek, ale pozostałe zobowiązania płacić w terminie i co do grosza – tłumaczy Andrzej Kulik z Krajowego Rejestru Długów.

KRD uruchomił właśnie projekt FairPay, który sprowadza się do pozyskiwania pozytywnych informacji o firmach i konsumentach od banków, firm pożyczkowych czy operatorów telekomunikacyjnych. Największe w Polsce biuro do końca tego kwartału chce mieć 100 tys. pozytywnych wpisów. A w I kw. przyszłego roku – kolejne 700 tys.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2014-11-10 17:15) Zgłoś naruszenie 00

    To oczywiste , bo nabywcy baz danych zainteresowani są szerszą paletą informacji w temacie danych osobowych
    tzw. żerowiska ścierwojadów - o czym dobrze kuma (a nic nie robi) , Wiewiórowski niejaki , a i my , też wyczuwamy .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane