"Puls Biznesu" pisze o tym, że gdy polski eksport do wschodniego sąsiada spadł o 800 milionów euro, z pomocą przyszli nam Szwedzi. Polski eksport do tego kraju zwiększył się w pierwszych ośmiu miesiącach 2014 roku o 8,8 procent w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

To najwyższa dynamika z całej dziesiątki największych odbiorców polskiego eksportu. Wzrost o 8,8 procent rocznie oznacza zwiększenie przychodów polskich eksporterów o 340 milionów euro. Przez ostatni rok polska sprzedaż na rynku ukraińskim skurczyła się o 28,6 procent, czyli o 800 milionów euro. Z tych danych wynika, że tylko rynek szwedzki zaabsorbował prawie połowę skutków załamania popytu z Ukrainy.

Statystyki i opinie ekspertów potwierdzają, że rosnący eksport do bałtyckiego sąsiada to długotrwały, stabilny proces. Od wejścia Polski do Unii Europejskiej sprzedaż do Szwecji wzrosła o 119 procent, a od 2009 roku - początku światowego kryzysu - poszła w górę o 74 procent.

Reklama

Pozytywnie na rosnącą sprzedaż polskich towarów wpływają między innymi reorientacja kierunków rodzimego eksportu oraz stabilność skandynawskiej gospodarki.