Z końcem września wyłonione zostały dwie firmy, w których rozpoczął się bezpłatny audyt w ramach programu Rewolucje TSL. Pierwsze spotkania ruszyły wraz z początkiem października. „Jako właściciel firmy transportowej - wiodącej w zakresie obsługi rynku mleczarskiego - cieszę się, że dzięki tej inicjatywie mam możliwość dokonania profesjonalnego przeglądu swojej firmy” - mówi Grzegorz Włodarski, Prezes zarządu firmy Mega Sierpc Sp. z o.o., jeden z uczestników programu.

Jak nie podciąć sobie skrzydeł…

Projekt powstał w celu informowania przewoźników, że w efekcie zmian, które nastąpiły po okresie kryzysu, cięcie kosztów z każdej możliwej strony niekoniecznie jest metodą na udany biznes. Być może lepszym rozwiązaniem jest zmiana strategii firmy. Swoimi spostrzeżeniami w tej kwestii podzielił się z nami Michał Bałakier, dyrektor generalny DKV Euro Service Polska.

W praktyce, w przypadku przeciętnej firmy, niewiele się w tej materii zmieniło – oszczędzanie postrzegane jest nadal przez pryzmat oszczędności najprostszych – gdzie się da, urywamy jedną złotówkę lub jednego centa. Taki sposób myślenia o oszczędzaniu to najszybsza droga, aby w prędzej lub później„znaleźć się pod ścianą”, ponieważ w którymś momencie nie da się obniżać kosztów paliwa. Bardzo nam zależy, aby projekt „Rewolucje TSL” przełamał barierę schematycznego myślenia o oszczędnościach, bazującego na cięciu kosztów. Ważne jest uświadomienie sobie tego, co może się kryć pod hasłem oszczędności.

Rozpoczęcie audytu w firmie Temperi – spotkanie z DKV Euro Service.

Bezpłatny przegląd firmy

Poprzez Rewolucje TSL będziemy chcieli pokazać uczestnikom, gdzie warto ciąć koszty, a gdzie opłaca się inwestować, bądź też outsource’ować usługi. Jak wskazuje Jan Kusiek, właściciel firmy Temperi, jest to bardzo przydatna wiedza – „Jako firma wykonująca przewozy w 100% w oparciu o własny tabor cieszymy się z możliwości uczestniczenia w projekcie Rewolucje TSL. Liczymy, że projekt ten wzbogaci naszą wiedzę o nowoczesne narzędzia zarządzania transportem, dzięki czemu będziemy mogli jeszcze lepiej konkurować na międzynarodowym rynku przewozów samochodowych.

W I edycji programu wszyscy uczestnicy otrzymają fachowe wsparcie oraz porady w wybranych obszarach: doradztwo prawne, finansowe, karty paliwowe i opłaty drogowe, jazda ekologiczna, organizacja przewozów oraz techniki sprzedaży. W każdym z tych obszarów zakładamy trzy etapy działań, które będą miały na celu kolejno: ocenić sytuacje wyjściową firmy, usprawnić obecne mechanizmy oraz wdrożyć nowe, a na koniec przedstawić efekty zmian w zestawieniu ze stanem początkowym. Szczegółowy scenariusz przebiegu audytu oraz pełną relację z jego przebiegu będzie można śledzić na stronie www.rewolucjetsl.pl

Organizatorzy Rewolucji TSL

Inicjatorem programu jest firma DKV Euro Service, która zaprosiła do współpracy doświadczonych partnerów z branży TSL – środowisko naukowe, wydawnictwa edukacyjne oraz firmy i ekspertów wyspecjalizowanych w usługach dla transportu. Audytu dokonają eksperci, z firm DKV Euro Service - usługi dla transportu, Eco Driving Academy PL- szkoła jazdy posiadająca akredytację IRU, Iuridica - kancelaria prawna, operator systemu Trans.eu - oferujący m.in. giełdę transportową, Sagan Consulting – finansowe rozwiązania dla firm, QUEST Change Managers – usługi konsultingowe. Patronat naukowy nad przedsięwzięciem objął prof. Zdzisław Kordel, kierownik katedry Gospodarki Przestrzennej w Uniwersytecie Gdańskim. Współorganizatorami ze strony mediów są wydawcy publikacji: magazyn Transport Manager, portal pracujwlogistyce.pl oraz portal e-transport.pl

Szczegółowe informacje dotyczącę projektu można znaleźć na stronie www.rewolucjetsl.pl.