Kim jest typowy miliarder? Portal wealthx.com przeanalizował majątki najbogatszych ludzi na świecie. Zobacz, czy masz szanse zostać miliarderem.

Typowy miliarder mieszka w Europie. Na starym Kontynencie jest ich 775. W porównaniu z 2013 rokiem ich liczba wzrosła o 9. Druga w kolejności jest Ameryka Północna – 609 i wzrost o 57. Jednak miliarderzy, którzy mieszkają w Ameryce Północnej są bogatsi niż ci z Europy. Całkowita wartość ich majątku jest szacowana na 2,375 mld dolarów (w Europie jest to 2,371).

Typowy miliarder jest także mężczyzną. Dziesięciocyfrową sumą na koncie mogą pochwalić się 2325 osoby na świecie. Wśród nich aż 2039 to mężczyźni. Całkowita wartość ich majątku to 6,361 miliardów dolarów.

Najwięcej miliarderów na świecie to osoby w wieku 55-64 lata. Co czwarty ma 65-74 lata, a co piąty 45-54. Zaledwie 1 proc. miliarderów dorobił się fortuny przed 35. Rokiem życia.

Źródłem bogactwa zdecydowanej większości miliarderów jest własna praca. Aż 60 proc. z nich fortuny dorobiło się samemu. 27 proc. wykorzystało spadek bądź inną darowiznę i pomnożyło majątek. 13 proc. to osoby, które pieniądze otrzymały, ale nie powiększają swojego stanu posiadania. Wśród kobiet podział ten wygląda zupełnie inaczej. Dla 65 proc. miliarderek źródłem bogactwa jest spadek albo inna forma darowizny. Wyłącznie własnej pracy swoje fortuny zawdzięcza zaledwie 17 proc. kobiet.

Zdecydowana większość (89 proc.) najbogatszych mężczyzn na świecie jest w związku małżeńskim. Tylko 6 proc. bogaczy zdecydowało się na rozwód, a 3 proc. to single. Z kolei 65 proc. miliarderek jest zamężna, aż 21 proc. owdowiała, 10 proc. jest rozwiedziona, a 4 proc. to singielki.

Wielkich pieniędzy najłatwiej jest się dorobić w sektorze finansowym – co piąty miliarder zajmuje się właśnie tą branżą. 12 proc. jest związana z przemysłem, a 7 proc. z nieruchomościami.

Większość miliarderów ( 65 proc. ) to osoby z wyższym wykształceniem. Większości (42 proc.) wystarcza jednak najniższy stopień akademicki. Co piąty posiada dyplom MBA, a zaledwie 11 proc. stopień doktora. Najwięcej miliarderów wykształcił Uniwersytet w Pensylwanii – 25. Na kolejnych miejscach znajdują się Harvard (23) i Yale (22).