Pierwsza edycja konkursu Liderzy ESG pokazała, jak wiele polskich firm chce rozwijać się zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystej gali odbywającej się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie

Wydarzenie zostało otwarte przez przedstawicieli organizatorów: Izabelę Olszewską, członka zarządu Giełdy Papierów Wartościowych, Małgorzatę Barską, prezesa NN Investment Partners TFI oraz Krzysztofa Szułdrzyńskiego, partnera PwC Polska. W powitaniu zaproszonych gości i laureatów podkreślono, że działanie według kryteriów zrównoważonego rozwoju to jeden z kluczowych elementów dla współczesnego biznesu. Jak zapewniała Izabela Olszewska, ESG to jeden z najważniejszych trendów na rynkach finansowych, dlatego też z myślą o spółkach giełdowych, które chcą podążać za szybko rozwijającym się rynkiem i rosnącymi potrzebami inwestorów, w kontekście odpowiedzialności społecznej i środowiskowej zorganizowano Konkurs Liderzy ESG. - Jesteśmy przekonani, że takie inicjatywy zwracają uwagę na to, jak ważne jest uwzględnienie w działalności przedsiębiorstw kryteriów ESG i jak istotne jest rzetelne raportowanie danych niefinansowym - stwierdziła przedstawicielka GPW.
Zwrócono także uwagę na zaskakująco dużą liczbę zgłoszeń. - Nasuwa się jeden wniosek - polskie firmy i instytucje chcą być odpowiedzialne. Tytuł Lidera ESG jest potwierdzeniem olbrzymiej pracy, jaką część z nich już wykonała w tym kierunku. Jestem pewna, że to dopiero początek pozytywnej zmiany i z roku na rok zainteresowanie tematyką ESG w Polsce będzie coraz większe - mówiła Małgorzata Barska.
Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy UN Global Compact Network Poland, partnera strategicznego wydarzenia, zwracał uwagę na rolę biznesu w globalnej realizacji założeń zrównoważonego rozwoju. Podkreślił, że ESG ma bardzo silne podstawy merytoryczne w dokumentach ONZ.
Jak tłumaczył, takie działania są konieczne zarówno dla firm, jak i całych społeczeństw. - Konieczna jest klimatyczna rewolucja przemysłowa. Powinniśmy produkować 80 proc. energii globalnie z odnawialnych źródeł, a nie tak jak teraz z paliw kopalnych. Musimy odwrócić dotychczasowy miks energetyczny na świecie - mówił.
Jego zdaniem bierna postawa mogłaby stanowić zagrożenie również dla świata finansów. - Sojusz firm ubezpieczeniowych wyliczył, że światowy sektor nie poradzi sobie z ubezpieczeniem wszystkich ryzyk wynikających ze zmiany klimatu. Aby uratować sektor finansowy przed wstrząsem, trzeba walczyć z globalnym ociepleniem - wskazał. Wyraził również nadzieję, że dzięki takim inicjatywom jak konkurs Liderzy ESG, firmy będą jeszcze bardziej zdeterminowane, by wdrażać odpowiedzialne strategie. - Trzymam za to kciuki, mam nadzieję, że liderzy ESG będą jeszcze liczniejsi - podsumował.
Głos zabrał również Adrie Heinsbroek, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w NN Investment Partners. Jak tłumaczył, działania na rzecz zrównoważonego rozwoju w ramach ESG to kilka osobnych kategorii jednak ściśle połączonych. Zaznaczył, że firmy nie mogą koncentrować się wyłącznie na sobie - kluczowa jest świadomość oczekiwań świata zewnętrznego tak, by na tej podstawie prawidłowo organizować biznes.
- ESG opiera się na dialogu. To prawdziwa długoterminowa wartość. Nie tylko budowanie finansowego kapitału, ale też kapitału społecznego - argumentował. Podkreślił przy tym, że nie ma ESG bez transparentności. Należy też szukać kompromisów - znajdywania wspólnych rozwiązań i uczenia się od siebie wzajemnie zamiast koncentracji na konkurowaniu. - Wymiana myśli, problemów i dylematów pomaga w pokonaniu trudności - mówił.
Przedstawiciel NN Investment Partners wskazał, że wymagana jest także nieustępliwość wobec niepomyślnych okoliczności. - Nawet w przypadku problemów nie należy się zniechęcać - trzeba zwalniać, ale nie zatrzymywać się, i przyspieszać zmiany, gdy to możliwe. Trzeba stać na straży swojego planu i konsekwentnie go realizować - dodał.
Adrie Heinsbroek przekonywał, że z myślą o jutrze trzeba działać dziś. - Przyszłość jest kształtowana przez tych, którzy są w stanie tworzyć ją już teraz - spuentował swoje wystąpienie.
GRK
organizatorzy
foto: materiały prasowe