Innowacja to niekoniecznie wynalezienie lekarstwa na raka. To każda zmiana na lepsze produktów lub usług, z których korzystamy w codziennym życiu.

W ciągu ostatnich siedmiu lat dzięki pieniądzom z Funduszy Europejskich zrealizowano w Polsce kilkanaście tysięcy innowacji – najwięcej, prawie 8 tys. produktowych, ponad 3,6 tys. procesowych i ponad 2,2 tys. nietechnologicznych. Powstały liczne centra innowacji, zaawansowane jednostki naukowo-badawcze, laboratoria czy platformy startowe. Zdecydowanie najwięcej projektów zrealizowano w przedsiębiorstwach. Firmy ulepszały swoje produkty i usługi, opracowywały nowe wzory, technologie stając się coraz silniejszymi graczami na polskim i międzynarodowym rynku. Wdrażane rozwiązania były bardzo różne – począwszy od ulepszenia ręczników papierowych, a kończąc na inteligentnych robotach czy przełomowych sposobach wykorzystania i zarządzania energią z naturalnych źródeł.

Nowatorstwo doceniane

Cele wielu projektów są nie tylko biznesowe. Przykładem może tu być Musicon – zestaw terapeutyczno-edukacyjny stworzony przez absolwenta wrocławskiej ASP Kamila Laszuka i jego siostrę. Urządzenie nowatorsko wykorzystujące zasadę działania katarynki, umożliwia komponowaniu melodii poprzez układanie wzorów z przycisków umieszczonych na drewnianym walcu. Uczy dzieci jednocześnie programowania i komponowania. Innowacją było wykorzystanie tego, co znane, w zupełnie nowy sposób.

Produkt został doceniony w różnych rynkach i w branżowych konkursach – od Polski po Arabię Saudyjską. Całkowita wartość projektu wynosiła niespełna półtora miliona złotych, z czego ponad milion pochodził z Programu Inteligentny Rozwój.

Łatwy pierwszy krok

Dziś przedsiębiorcy nie muszą sami szukać możliwości wsparcia innowacji. Mogą skorzystać z darmowego doradztwa, czyli usługi STEP . Ścieżka pierwsza zapewnia wsparcie dla tych, którzy mają już pomysł na innowacyjne rozwiązanie w firmie i ogólny zarys projektu. Eksperci sprawdzą, czy ich pomysł ma szansę na pieniądze z Programu Inteligentny Rozwój. Jeśli nie, podpowiedzą ewentualne inne źródła dofinansowania. Przedsiębiorcy, którzy nie mają jeszcze pomysłu, mogą skorzystać z drugiej ścieżki, w której coach innowacji oceni potencjał innowacyjny ich przedsiębiorstwa.

Bezpłatną pomoc w poszukiwaniu unijnego wsparcia – ze wszystkich funduszowych programów – można też uzyskać w 64 punktach informacyjnych Funduszy Europejskich w całym kraju i na stronie: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/

ikona lupy />
foto: materiały prasowe

Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej i budżetu państwa.

Autor: Jan Bugdalski