Systemy wspierania przedsiębiorstw

Liczne inicjatywy samorządowe kujawsko-pomorskiego sprzyjają lokalnej przedsiębiorczości i zagranicznym inwestorom. Prężnie działają tu marszałkowskie instytucje dysponujące m.in. preferencyjnymi pożyczkami z Regionalnego Programu Operacyjnego, takie jak Kujawsko-Pomorskie Fundusze – Rozwoju, Pożyczkowy i Poręczeń Kredytowych. Funkcjonują tu podstrefy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, parki przemysłowe i przemysłowo-technologiczne oraz centra transferu technologii. Regionalne Inkubatory Przedsiębiorczości udostępniają nowoczesne pomieszczenia biurowe na korzystnych warunkach.

W ramach systemu wspierania przedsiębiorstw powołano do życia już kilkanaście lat temu Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE). Przedsiębiorca dowie się tu, jakich potrzebuje pozwoleń, decyzji administracyjnych oraz jakie może uzyskać wsparcie finansowe. COIE ułatwi spotkania z właścicielami terenów inwestycyjnych oraz władzami lokalnymi, udzieli wsparcia przy przygotowaniu oferty inwestycyjnej, zapewni też opiekę poinwestycyjną. Jest partnerem regionalnym Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), z którą wspólnie zajmują się m.in. tworzeniem i aktualizowaniem listy przedsiębiorstw i poddostawców w województwie, bieżącym aktualizowaniem ofert inwestycyjnych i planowanych misji gospodarczych. Podczas ostatniej oceny, Kujawsko-Pomorskie COIE znalazło się w ścisłej czołówce krajowych jednostek tego typu, potwierdzając wysoki poziom obsługi.

Żnin / foto: materiały prasowe / Daniel Pach dla UWMKP

Pełen wachlarz ulg i zwolnień

Przedsiębiorcy w regionie mogą liczyć na zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz podatku dochodowego. W zakresie pomocy samorządowej otrzymają dofinansowanie z programów wspierających przedsiębiorczość, rozwój innowacji i technologii. Mogą się ubiegać również o zwolnienia z podatku oraz dofinansowania z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy, szkoleń pracowników z Funduszy Europejskich, a także Regionalnego Programu Operacyjnego.

Inwestorzy mogą też liczyć na częściowy zwrot nakładów lub minimalizację kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, jak również na wsparcie w sytuacjach kryzysowych, którego znakomitym przykładem były regionalne systemy pomocowe związane z sytuacją pandemiczną.

Działania na rzecz pozyskiwania inwestorów i podnoszenia standardów obsługi

Przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiego czynnie uczestniczą w działaniach mających na celu pozyskanie nowych inwestorów, biorąc udział w największych i najbardziej prestiżowych krajowych i międzynarodowych konferencjach oraz targach gospodarczych, takich jak Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach, Targi Expo Real w Monachium czy MIPIM w Cannes. Województwo uczestniczyć będzie także w lutym 2022 r. w światowej wystawie Expo 2020 Dubaj, podczas którego przedstawi potencjał inwestycyjny regionu.

Kujawsko-pomorskie nieustannie wdraża też projekty dotyczące podniesienia standardów obsługi inwestora, bierze udział w konkursie „Grunt na Medal”, dzięki któremu najlepsze zgłoszone tereny są w pierwszej kolejności rekomendowane inwestorom. Dzięki stronie internetowej https://investin.kujawsko-pomorskie.pl/ prowadzonej w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim, zdobywanie informacji o terenach inwestycyjnych, współpracy i wsparciu regionu jest bardzo proste.

Sadłogoszcz / foto: materiały prasowe / Andrzej Goiński dla UMWKP

Warto inwestować w województwie kujawsko-pomorskim?

Z całą pewnością tak! Kujawsko-Pomorskie oferuje przyjazną administrację i sprawne instytucje otoczenia biznesu. No i mamy wszelkie warunki do stałego wzmacniania konkurencyjności. Warto więc zainwestować u nas już teraz! – przekonuje Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.