Polski rząd chce, by Narodowy Holding Spożywczy powstał w ciągu pół roku, poinformował wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Holding ma być budowany w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową.

"Rozmawiałem na ten temat z wicepremierem Jackiem Sasinem. Chcemy, żeby ten holding powstał w pół roku" - powiedział Kowalczyk, cytowany w komunikacie.

"Narodowy Holding Spożywczy budowany będzie wokół Krajowej Spółki Cukrowej" - dodał.

Proces konsolidacji spółek z branży rolno-spożywczej w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową S.A. zakłada nowelizacja ustawy o przekształcenia własnościowych w cukrownictwie, która ukazała się w Dzienniku Ustaw pod koniec czerwca br. i weszła w życie w dniu następującym po dniu ogłoszenia. Przepisy mają umożliwić Skarbowi Państwa dokapitalizowanie Krajowej Spółki Cukrowej S.A. i budowę Polskiej Grupy Spożywczej.

Działanie to należy do projektów strategicznych określonych w Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030. Zgodnie z nowelą podmiotami uprawnionymi do objęcia akcji z prawem głosu = wpływającymi na działalność spółki - będą plantatorzy i pracownicy oraz Skarb Państwa.

Krajowa Spółka Cukrowa powstała w 2002 roku w wyniku konsolidacji trzech polskich spółek cukrowych Skarbu Państwa. Obecnie jest największym w Polsce oraz liczącym się producentem cukru buraczanego w Europie.