Trzy dni potrwają dyskusje o popandemicznym rozwoju Polski i Europy, Zielonym Ładzie i ESG. Jest długa lista gości z kraju i przedstawicieli świata polityki i biznesu z zagranicy.

Podczas inaugurującej kongres dyskusji zatytułowanej „Gospodarka – czas odbudowy” zaproszeni paneliści spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak zmieniają się modele zachowań i oczekiwań po pandemii, a także poruszą kwestie punktów zapalnych na linii biznes–rządzący. Tematem będzie również kwestia nowych unijnych celów zrównoważonego rozwoju i środków, które mają umożliwiać ich realizację.
W pierwszej dyskusji kongresu weźmie udział dziewięciu panelistów przedstawiających stanowisko UE, Polski, a także samorządowców. Uczestnikami będą przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, wiceprzewodniczący ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania w KE Maroš Šefčovič, poseł do Parlamentu Europejskiego, były szef polskiego rządu i przewodniczący PE Jerzy Buzek, a także minister ds. Unii Europejskiej Konrad Szymański. O perspektywie regionu opowiedzą natomiast wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Ważną rolę odegrają też goście z państw sąsiednich biorący udział w panelu: Ivanna Klympush-Tsintsadze, przewodnicząca Komitetu Integracji Ukrainy z Unią Europejską, Jarosław Niewierowicz, główny doradca prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy, minister energetyki Litwy w latach 2012–2014 oraz Swiatłana Cichanouska, działaczka polityczna, kandydatka na prezydenta Białorusi w wyborach prezydenckich w 2020 r.
Dziś jeszcze uczestników – zarówno będących w Katowicach, jak i śledzących wydarzenie online – czekają dyskusje o planie gospodarczym dla Polski, podczas których głos zabiorą przedstawiciele władz, a także o perspektywach wzrostu poszczególnych sektorów: medycyny, infrastruktury, rynku kapitałowego czy transportu.
– Sporo miejsca poświęcimy na rozmowy o Europejskim Zielonym Ładzie i zielonej transformacji. Ten trend zaczął się już przed pandemią, a teraz jeszcze się wzmocnił. Podobnie jest z cyfryzacją – tematem, który dla przeciętnego biznesu stał się jeszcze bardziej aktualny. Wiele firm uruchomiło kanały sprzedaży online, dużo miejsca poświęcimy więc także rozwojowi e-commerce – zapowiadał Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Dziś wieczorem wręczona zostanie natomiast nagroda „Inwestor bez granic”. To wyróżnienie przyznawane najskuteczniejszym polskim inwestorom realizującym ekspansję zagraniczną, oraz aktywnym, odpowiedzialnym zagranicznym inwestorom w Polsce wpływającym na pozytywne zmiany w gospodarce i na rynku pracy. W ubiegłym roku laureatem została firma farmaceutyczna Adamed.
Drugiego dnia poznamy natomiast TOP Inwestycje Komunalne – wskazane zostaną najlepsze praktyki i decyzje podjęte przez lokalnych włodarzy. Wręczone zostaną także nagrody dla najlepszych start-upów konkursu Start-up Challenge 2021.
Tegoroczna formuła kongresu wykorzystuje narzędzia, których przydatność została z sukcesem wypróbowana w ubiegłym roku – dlatego dla nieobecnych w Katowicach przygotowana jest możliwość śledzenia wydarzeń online. Sesje Europejskiego Kongresu Gospodarczego będą transmitowane na stronie głównej wydarzenia www.eecpoland.eu. ©℗
GRK