Już w najbliższy poniedziałek ruszy Europejski Kongres Gospodarczy. 5 tys. uczestników będzie rozmawiało o najważniejszych problemach Polski, Europy i świata

W trakcie trzech dni XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz 6. European Tech and Start-up Days odbędzie się ponad 100 debat tematycznych i sesji dyskusyjnych. – Osią tegorocznych debat będzie odbudowa gospodarki po pandemii, dyskusje obejmą m.in. polski Nowy Ład i to, co realnie będzie on oznaczał dla przedsiębiorców. Ważnym tematem będzie obywatel konsument w nowej rzeczywistości postpandemicznej. Wszyscy mają już świadomość, że wiele się zmieniło i konsument – czyli każdy z nas – jest trochę inny, zmienił nieco swoje nawyki i punkt widzenia na różne tematy. A przy tym tak naprawdę nikt jeszcze do końca nie wie, co się zmieniło i eksperci będą szukali odpowiedzi na to pytanie właśnie podczas katowickiego spotkania – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator EKG. Szczególne miejsce w agendzie wydarzenia zajmie unijny Zielony Ład – wszak to właśnie Katowice, jako stolica najbardziej węglowego regionu Polski, stoją przed największymi wyzwaniami związanymi z odejściem od węgla i transformacją energetyczną.
W dyskusjach będą brać udział polscy i zagraniczni politycy, biznesmeni i liderzy opinii.
– XIII Europejski Kongres Gospodarczy będzie mieć bardzo silną reprezentację polskiego biznesu – przedsiębiorców, spółek Skarbu Państwa, ale także samorządów, środowiska naukowego czy też świata polityki, na czele z przedstawicielami rządu. Mamy też bardzo mocny udział dużego biznesu, dużych koncernów międzynarodowych, które jeszcze rok temu miały blokadę na udział w tego typu wydarzeniach. Teraz już jej nie ma – zapewnia Kuśpik.
Głos podczas poniedziałkowej sesji plenarnej zabierze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Wystąpią też inni ważni przedstawiciele instytucji europejskich: Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania w Komisji Europejskiej, czy Aleksandra Tomczak, członkini Gabinetu Fransa Timmermansa, wiceprzewodniczącego wykonawczego ds. Europejskiego Zielonego Ładu.
W katowickich debatach wezmą udział przedstawiciele polskich władz. Będą to m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk czy minister klimatu Michał Kurtyka. Zjawią się też szefowie czołowych instytucji odpowiedzialnych za gospodarczy rozwój kraju – chodzi m.in. o kierującego Polskim Funduszem Rozwoju Pawła Borysa, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudę Uścińską czy Janusza Władyczaka, szefa KUKE.
Oprócz znanej formuły debat i powtarzających się cyklicznie wydarzeń, organizatorzy wprowadzają nowe formaty. Jak EEC People – rozmowy z opiniotwórczymi przedstawicielami biznesu, decydentami i ekspertami o trendach rozwojowych mających kluczowe znaczenie dla przyszłości polskiej i europejskiej gospodarki. Zaplanowano również cykl „Tu i tam. Polski management za granicą”. W jego ramach zaprezentowane zostaną sylwetki polskich menedżerów zarządzających dużymi organizacjami biznesowymi za granicą. Opowiedzą oni o podstawach swojego sukcesu i stylach zarządzania.
Organizatorzy prognozują, że w tegorocznym EKG weźmie udział znacznie więcej osób niż w roku ubiegłym. – Spodziewamy się ok. 5 tys. uczestników. W ubiegłym roku stacjonarnie mieliśmy ok. 3 tys. gości, podczas gdy przed pandemią ta liczba szacowana była na poziomie 15 tys., co czyniło Europejski Kongres Gospodarczy jedną z największych tego typu imprez w Europie Środkowej – mówi Wojciech Kuśpik. ©℗
GRK