KGHM Polska Miedź planuje rozpocząć kolejne inwestycje w fotowoltaikę w tym roku, a także rozpoczęcie procesu akwizycyjnego w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE), poinformował prezes Marcin Chludziński.

"W tym roku zakończymy inwestycję o mocy 8 MW, zaczniemy kolejną o mocy 6 MW i dwie mniejsze" - powiedział Chludziński podczas konferencji prasowej.

"Za chwilę wychodzimy na rynek z procesem akwizycyjnym, chcemy kupować projekty. Wychodzimy też na rynek pod kątem projektów PPA" - dodał.

Zaznaczył, że KGHM podejmuje także inne działania w obszarze energetyki, m.in. zrealizował bloki parowo-gazowe i poprawia efektywność energetyczną produkcji.

Spółka podała w prezentacji, że własne źródła energii pozwoliły pokryć 22,42% ogólnego zużycia energii w KGHM w 2020 roku (blisko 1,5% więcej niż w 2019 roku). Jednocześnie zredukowano emisje CO2 o 900 tys. ton r/r. Zadeklarowano też, że od 2023 r. w kopalni Sierra Gorda 100% energii elektrycznej będzie pochodzić z OZE.

W grudniu 2020 r. KGHM uruchomił pierwszą elektrownię fotowoltaiczną - o mocy 3,15 MW. Zgodnie ze strategią KGHM do 2030 roku, połowę zapotrzebowania na energię grupa pokryje z własnych źródeł, w tym z OZE.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r. W 2020 r. miała 23,63 mld zł skonsolidowanych przychodów.