Niemcy są otwarte na sugestie dotyczące projektu gazociągu Nord Stream 2, ale nie będą piętrzyć przeszkód dla jego realizacji - powiedział w poniedziałek w Kijowie minister gospodarki i energetyki RFN Peter Altmaier, cytowany przez agencję Reutera.

"Z dzisiejszej perspektywy nie powinniśmy odrzucać żadnych propozycji, ale też nie powinniśmy tworzyć przeszkód nie do pokonania" - powiedział Altmaier po rozmowach z ukraińskimi i amerykańskimi partnerami.

W poniedziałek w Kijowie odbyło się spotkanie minister energetyki USA Jennifer Granholm, Altmaiera i ministra energetyki Ukrainy Hermana Hałuszczenki. Szefowie resortów omówili zagrożenia związane z realizacją Nord Stream 2 oraz kwestie reformowania przez Ukrainę sektora energetycznego, w tym z punktu widzenia dekarbonizacji i nowych technologii.

Nord Stream 2 - dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, ma transportować 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Budowie rosyjsko-niemieckiego rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina, państwa bałtyckie i USA. Krytycy Nord Stream 2 argumentują m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.