Niedługo po zapowiedziach o zainteresowaniu technologią SMR (Small Modular Reactor) ZE PAK podpisał umowę, która przy sprzyjających wiatrach już w 2026 lub 2027 r. może doprowadzić do rozpoczęcia budowy małych reaktorów na terenie elektrowni Pątnów. To kolejna tego typu umowa ze spółką najbogatszego Polaka Michała Sołowowa. Wcześniej przekonał on do małego atomu Orlen. Według naszych nieoficjalnych informacji następnymi podmiotami, które mogą nawiązać współpracę z należącą do Sołowowa Synthos Green Energy, są spółki ciepłownicze. Z podpisanej z ZE PAK umowy cieszy się japońsko -amerykański GE Hitachi Nuclear Energy, który może być dostawcą technologii SMR na polski rynek.
Należący do Zygmunta Solorza Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) podpisał umowę z należącą do Michała Sołowowa spółką MS Innovation Impulse z siedzibą w Wiedniu. Zgodnie z komunikatem w wyniku porozumienia ma powstać nowy podmiot działający w zakresie energetyki jądrowej, który będzie budował małe reaktory. Na bazie dostępnych aktywów ZE PAK w Pątnowie ma powstać od czterech do sześciu reaktorów typu SMR o mocy 300 MW każdy.
W porozumieniu bierze też udział należący do Michała Sołowowa Synthos Green Energy, który zobowiązał się do dostarczenia odpowiedniej do realizacji umowy technologii. Spółka współpracuje już bowiem z GE Hitachi w tym zakresie od 2019 r. Zgodnie z umową zawartą 6 sierpnia 2020 r. Synthos Green Energy został partnerem strategicznym GE Hitachi Nuclear Energy w zakresie rozwoju i budowy reaktora BWRX-300.
Reklama
ZE PAK to już kolejny chętny na małe reaktory. W czerwcu porozumienie w sprawie wspólnego rozwijania tej technologii podpisały Synthos i PKN Orlen, SMR-ami interesuje się też miedziowa spółka Skarbu Państwa KGHM. Nowej technologii przygląda się również nawozowa grupa Azoty. Według nieoficjalnych informacji DGP Synthos Green Energy jest zainteresowany dekarbonizacją sektora ciepłowniczego w Polsce i możliwe są kolejne umowy – z nie należącymi do Skarbu Państwa spółkami z tego sektora. – Umowa z Orlenem z pewnością zachęciła innych partnerów, w tym ZE PAK – słyszymy.
W dobie rosnących cen pozwoleń na emisję CO2 bezemisyjne reaktory modułowe stają się dla przemysłu atrakcyjne. Pytanie tylko, kiedy to wywodzące się z technologii wojskowych rozwiązanie zostanie wdrożone do komercyjnego wykorzystania w biznesie. W wywiadzie dla DGP prezes ZE PAK Piotr Woźny mówił niedawno, powołując się na szacunki dostawców, o siedmiu–ośmiu latach. Są jednak i bardziej sceptyczne szacunki mówiące o kilkunastu latach. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że jeśli pierwsza budowa za granicą zacznie się zgodnie z planem, to budowa w Pątnowie mogłaby się zacząć nawet w latach 2026–2027, tak by SMR-y ruszyły w 2030 r. Dla realizatorów inwestycji w naszym kraju ważne będą „przyjazne” rozwiązania administracyjne.

Reklama
Jak podkreślają autorzy nowego projektu, nie zastąpi on projektów inwestycyjnych zapowiadanych przez rząd, które mają na celu budowę dużych systemowych elektrowni jądrowych na terenie Polski. Według rządowej strategii w 2033 r. ma zostać uruchomiony pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy 1–1,6 GW, a potem kolejne sześć bloków o łącznej mocy sięgającej nawet 9 GW. Cztery bloki o łącznej mocy przynajmniej 3,9 GW mają zostać uruchomione przed 2040 r.
„Pątnów jest lokalizacją wskazaną w rządowym Programie polskiej energetyki jądrowej. Nasze plany nie są konkurencyjne w stosunku do planów Państwa – SMR nie zastąpią dużej energetyki państwowej, ale mogą stanowić jej doskonałe uzupełnienie i stopniowo zastępować część mocy wytwarzanej z paliw kopalnych, a w niedługim czasie mogą pomóc zniwelować brak dostępnych mocy w systemie energetycznym, wynikający z odstawiania kolejnych bloków węglowych i zwiększającego się zapotrzebowania na energię elektryczną” – mówi cytowany w komunikacie ZE PAK Piotr Woźny.
Na podstawie zawartej umowy strony zamierzają utworzyć wspólne przedsiębiorstwo, prowadzące działalność w obszarze energetyki jądrowej. Chodzi głównie o budowę jednostek opartych na technologii GEH BWRX-300 bądź innych optymalnych amerykańskich technologii SMR, w celu produkcji energii elektrycznej. Miejscem, w którym strony planują realizować swoją inwestycję w bloki SMR, jest teren Elektrowni Pątnów. W tej lokalizacji od kilkudziesięciu lat jest wytwarzana energia elektryczna z węgla brunatnego wydobywanego w okolicznych odkrywkach. ZE PAK w ubiegłym roku ogłosił wyjście z produkcji energii elektrycznej z węgla do 2030 r. ©℗
W Pątnowie ma powstać od 4 do 6 reaktorów o mocy 300 MW każdy

www.gazetaprawna.pl/biznes-i-klimat/