statystyki

Czy hipermarket może żądać od dostawców dodatkowych pieniędzy?

autor: Wojciech Ostaszewski26.08.2014, 09:54; Aktualizacja: 26.08.2014, 10:12
Co z opłatą półkową?

Co z opłatą półkową?źródło: ShutterStock

Czy hipermarket może żądać od dostawców dodatkowych pieniędzy i nie narazić się na zarzut nieuczciwej konkurencji? Wskazówki znaleźć można w orzecznictwie sądów.

Jak stanowi art. 15 ust. 1 pkt 4 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 153, poz. 1503 ze zm.; dalej u.z.n.k.), czynem nieuczciwej konkurencji jest utrudnianie innym przedsiębiorcom dostępu do rynku, w szczególności przez pobieranie innych niż marża handlowa opłat za przyjęcie towaru do sprzedaży. Przepis ten zakazuje pobierania – m.in. przez supermarkety i hipermarkety – opłat półkowych, czyli opłat za samo przyjęcie towaru do sprzedaży, ewentualnie za podjęcie współpracy z danym dostawcą czy sprzedawcą towaru.


Pozostało 94% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane