Poczta Polska: związkowcy mówią zarządowi "nie"

autor: Piotr Dziubak26.08.2014, 08:05; Aktualizacja: 26.08.2014, 08:46
poczta polska, skrzynka pocztowa

5,945 mld zł przychodów uzyskała PP w 2013 r.źródło: ShutterStock

Związkowcy z Poczty Polskiej domagają się, by władze firmy odstąpiły od decyzji o zerwaniu układu zbiorowego. Do ostrego starcia ma dojść w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji skarbu podczas debaty o sytuacji w spółce

Aż 51 z ponad 70 organizacji związkowych działających w Poczcie Polskiej sprzeciwia się decyzji zarządu, który w połowie lipca wypowiedział obowiązujący od 2010 r. układ zbiorowy. Napisali list do ministra administracji i cyfryzacji oraz premiera. Planom zarządu „nie” mówią też dwie największe organizacje – Solidarność i Związek Zawodowy Pracowników Poczty. Przedstawiciele obydwu zapowiadają też swój udział w posiedzeniu komisji. – To dla nas kluczowa sprawa. Zakładam, że pracodawca zachowa się rozsądnie i wycofa się z wypowiedzenia układu oraz rozpocznie negocjacje w sprawie protokołów dodatkowych – mówi Bogumił Nowicki, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej. Tłumaczy, że w protokołach jest mowa o wprowadzeniu prowizyjnego systemu wynagrodzeń na Poczcie, który dotyczy ok. 1 tys. z ok. 80 tys. pracowników spółki. – Zarząd pod pretekstem braku zgody wszystkich związków na wprowadzenie tego systemu wypowiedział układ wszystkim pracownikom, więc chcemy wrócić do tej kwestii – stwierdza Nowicki.

Przypomnijmy, że wraz z wypowiedzeniem układu zbiorowego zarząd zaproponował pracownikom znacznie bardziej radykalne zmiany w systemie wynagrodzeń niż tylko wprowadzenie prowizji. Spółka chce zlikwidować większość dodatków do płacy. Dotychczasowe składowe pensji (przynajmniej niektóre) staną się integralną częścią wynagrodzenia. Premie mają otrzymywać tylko ci, którzy zrealizują zadania i plany sprzedaży.

Wygląda jednak na to, że zarząd Poczty Polskiej nie zamierza się wycofać. – Przygotowujemy się do negocjacji. Zmiana układu jest niezbędna, aby umożliwić Poczcie skuteczne działanie na uwolnionym rynku. Chcemy je wprowadzić w dialogu z partnerami społecznymi – podkreśla Mariusz Zarzycki, członek zarządu Poczty Polskiej. Dodaje, że do negocjacji zgodziły się przystąpić 63 związki.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

 • Kuba(2014-08-26 23:00) Zgłoś naruszenie 00

  Jeżeli TK uznał,że przepis wydany przez państwo jest niezgodny z Konstytucją RP ( ostatnie orzeczenie TK w sprawie możliwości rozwiązywania ZUZPów bez oczekiwania ze strony pracodawcy na podpisanie nowego).
  to czy osobom które poniosły szkodę wskutek w/w niekonstutycyjnego zapisu należą się odszkodowania od Skarbu Państwa za szkody wyrządzone faktem niekonstytucyjności przepisu !
  . Pracownicy -miliony pracowników -poniosą szkodę.
  Uzasadnienie :
  Jest przyczyna,sprawca i jest szkoda. Trzy warunki niezbędne do złożenia pozwu. Pracownik miał prawo liczyć, że np. długofalowy zapis w ZUZPie obejmie i Jego gdyż bez zgody Związków Zawodowych przepis ZUZPu nie ulegnie zmianie ( np Jubileusze) . Tymczasem po wielu długich latach pracy dowiedział sie, że ZUZP może być wypowiedziany jednostronnie przez pracodawce gdyż przepis KP który gwarantował jego trwałość był niekonstytucyjny. Pracownik ponosi więc szkodę .Szkodę tą spowodowały organy państwa,wprowadzając w błąd co do możliwej trwałości zapisów ZUZPracy - dlaczego więc państwo nie miało by wypłacić odszkodowania tak wyrolowanym pracownikom za wydanie niekonstytucyjnego przepisu i straty nim spowodowanej??
  Dlaczego nie zaskarżyć za to spowodowanie szkody - Skarbu Państwa?.

  Bardzo proszę o rozeznanie tematu ,ewentualne wykorzystanie pomysłu /

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane