Wspieranie lokalnych społeczności przez duże firmy nabrało szczególnego znaczenia w czasie pandemii COVID-19. Przykładem jest konkurs grantowy, stworzony przez Bank Pekao S.A. i Fundację Banku Pekao S.A. imienia dr. Mariana Kantona
W ubiegłym roku, z okazji obchodów 90-lecia, Bank Pekao S.A. zorganizował pierwszą edycję konkursu „Jesteśmy blisko”. Pracownicy sami mogli wskazać inicjatywy, które chcieliby zrealizować na rzecz lokalnych społeczności w ramach wolontariatu. Sukces pierwszych projektów zaostrzył apetyt na pomaganie, dlatego bank wraz z fundacją podjął decyzję o uruchomieniu kolejnej edycji. Czas pandemii sprawił, że pracownicy mieli silną motywację do działania, chcieli zrobić coś dobrego dla innych.
Pomysły na pandemię
Celem akcji „Jesteśmy blisko” jest wspieranie inicjatyw dotyczących edukacji, kultury i sztuki, ekologii, ochrony zdrowia i sportu. Każdy pracownik może zgłosić projekt, zaangażować w niego koleżanki oraz kolegów i wspólnie wystąpić o grant na realizację przedsięwzięcia. Pomysłodawcy tegorocznych inicjatyw dostosowali propozycje akcji do panujących warunków i konieczności zachowania szczególnej ostrożności przy planowaniu akcji. Na każdy z ponad 50 grantów przeznaczono do 4500 zł.
– Tegoroczna edycja akcji ma szczególne znaczenie ze względu na pandemię. Trudna sytuacja spowodowała, że wolontariusze chcieli pomagać jeszcze bardziej. W związku z dużym zaangażowaniem pracowników planujemy nadanie akcji cyklicznego charakteru – mówi Piotr Borowiec, dyrektor biura wolontariatu i kultury korporacyjnej w Banku Pekao S.A. i prezes zarządu Fundacji Banku Pekao S.A. im. dr. Mariana Kantona.
Zgłoszenia wolontariuszy stanowiły odpowiedzi na aktualne lokalne potrzeby. W Kutnie pomoc trafiła do licealnej drużyny medycznej, której członkowie będą mogli szkolić się w niesieniu pomocy dzięki specjalistycznemu sprzętowi zakupionemu z grantu. W Koszalinie pracownicy Pekao zamontowali domki dla kotów na zimę, a seniorzy z zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego w Otwocku otrzymali kącik biblioteczny z audiobookami. Lubelskie hospicjum dla dzieci zyskało z kolei koncentrator tlenu dla podopiecznych cierpiących na niewydolność oddechową. Takich akcji było więcej.
Radość dla najmłodszych
„Ogród radości”, „Uśmiech dziecka” i „Słonecznie bezpiecznie” to nazwy kilku projektów skierowanych do dzieci. Pierwszy to pomoc dla Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Wolontariusze z Banku Pekao postanowili ożywić szpitalny plac, na którym rosło tylko jedno drzewo. Stworzyli ogród pełen drzew, krzewów i kwiatów, w którym będą mogli bawić się mali pacjenci. – Satysfakcja po nasadzeniu prawie 60 większych roślin i ok. 100 tulipanów była wielka – mówi liderka projektu Marzena Wasilewska, na co dzień dyrektor obszaru bankowości detalicznej Banku Pekao S.A. z Białegostoku.
Drugi z projektów zrealizowany został w jednym z gorzowskich przedszkoli. Pracownicy Pekao postanowili wyposażyć jego plac zabaw w huśtawkę dostosowaną do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Kolejnym pomysłem na lokalną pomoc było ufundowanie zadaszenia placu zabaw jednego z warszawskich przedszkoli.
Ponadto wolontariusze Banku Pekao z obszaru Technologii i Usług Korporacyjnych, na czele z prezesem Grzegorzem Olszewskim, ze środków z grantu konkursowego zakupili i zamontowali wygodne, a zarazem bezpieczne meble ogrodowe w ośrodku terapeutycznym Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Poprowadzili też zbiórkę środków wśród pracowników na nową lodówkę i okap kuchenny oraz laptopa do użytku małych pacjentów i ich rodzin w trakcie pobytu w ośrodku.
Realizować sportowe marzenia
Wolontariusze Banku Pekao podejmowali także działania promujące aktywność fizyczną i wspierające młodych sportowców. To m.in. projekty „Pierwsze kroki na Velodromie”, „Z boiska na stadion” oraz „Marsz po zdrowie”. Dla młodych kolarzy z klubu Ślęża Sobótka Bike Academy zorganizowano wyjazd i trening w „świątyni kolarstwa” – na krytym torze w Arenie Pruszków, miejscu rozgrywania Mistrzostw Świata oraz wielu edycji Pucharu Świata. W treningu uczestniczyli utytułowani sportowcy – Urszula Łoś i Mateusz Rudyk.
Wolontariusze z Chróścic k. Opola kontynuowali zainicjowany w zeszłym roku projekt przygotowany dla piłkarskich młodzików. Zorganizowali cykl profesjonalnych zajęć z trenerem z Akademii Piłkarskiej LZS Viktoria Chróścice. Dzięki nowym umiejętnościom sześciu zawodników otrzymało zaproszenie na konsultacje wojewódzkie, gdzie mieli okazję grać z zawodnikami pierwszoligowego klubu sportowego Odra Opole, a także rozegrać turniej na szczeblu ogólnopolskim.
Bank nie zapomina o zwierzętach
W ramach „Jesteśmy blisko” pracownicy Banku Pekao S.A. zrealizowali też 10 projektów wspierających zwierzęta. Jednym z nich była pomoc koniom, które na co dzień biorą udział w leczeniu i rehabilitacji dzieci i młodzieży. Pomoc otrzymał również nyski Azyl Kolczasty Gang, prowadzony przez państwa Jurczyk. Rodzina od ponad 15 lat pomaga przetrwać jeżom, które uległy wypadkom, są chore lub za małe, by wejść w okres hibernacji na zimę.
Wsparcie trafiło także do czworonożnych podopiecznych mazurskiego Stowarzyszenia „Uwolnij Psa”, które zajmuje się zwierzętami ze schronisk, socjalizuje je i szuka im nowych właścicieli. Wolontariusze zabezpieczyli schronienie zwierząt na jesień i zimę przed wiatrem, śniegiem, deszczem i mrozem. Miłośnicy zwierząt spod znaku „Żubra” zorganizowali także zbiórkę darów dla schroniska Sonieczkowo w Augustowie. – Wierzę, że dzięki naszej akcji niejedno zwierzę znajdzie nowy dom – mówi liderka projektu Elwira Świtaj, na co dzień specjalista w oddziale Banku Pekao S.A. w Olecku.
ANF