Projekt zmian ustawy o NBP do wewnętrznych konsultacji przesłano jeszcze przed rozmową Sienkiewicza z Belką - poinformował na konferencji prasowej Mateusz Szczurek. W ten sposób minister finansów odniósł się do nagrań ujawnionych w poniedziałek przez Wprost, w których pojawia się wątek zmian w ustawie. Dziś projekt przyjął rząd.

Mateusz Szczurek mówił, że prace nad ustawą trwają od marca 2013 roku, a projekt założeń został wysłany do konsultacji wewnętrznych w resorcie 5 lipca, czyli jeszcze przed rozmową szefa MSW z prezesem NBP, która odbyła się w połowie lipca. Minister finansów podkreślił też, że projekt przekazany potem - po rozmowie polityków - do prac zewnętrznych różnił się jedynie nieznacznie - zawierał tylko poprawki redakcyjne i techniczne.

Po publikacji nagrania rozmowy Belka-Sienkiewicz pojawiły się oskarżenia, że szef MSW sondował możliwość finansowania przez NBP deficytu budżetowego w zamian za dymisję ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz zmiany w ustawie o Narodowym Banku Polskim.
Przyjęty dziś projekt daje bankowi centralnemu możliwość - z unijnymi ograniczeniami - kupna i sprzedaży dłużnych papierów wartościowych na rynku wtórnym. W nowelizacji jest też mowa o rotacyjności kadencji członków Rady Polityki Pieniężnej. Jedną trzecią jej składu powoływano by co 2 lata w równej liczbie przez prezydenta, Sejm oraz Senat.