Uzgodniono warunki zniesienia przez Ukrainę embarga na polską wieprzowinę. Prawdopodobnie Kijów odstąpi też od zakazu importu naszej wołowiny - mówi minister rolnictwa Marek Sawicki. W Paryżu trwają polsko - ukraińskie rozmowy na ten temat. Marek Sawicki powiedział w radiowej Jedynce, że jeśli wszystko pójdzie dobrze, to 4 czerwca w Kijowie zostanie podpisana umowa w sprawie zniesienia embarga.

Minister rolnictwa zastrzegł jednak, że do sprawy podchodzi ostrożnie, gdyż wcześniej zawierał już takie porozumienia z trzema ukraińskimi ministrami, jednak nie były one realizowane.

Władze Kijowie zapowiadały ostatnio, że embargo zostanie zniesione 28 maja. Marek Sawicki dodał, że rozmowy toczą się powoli, gdyż Ukraińcy mają kłopot z dostępem i przepływem koniecznych dokumentów.

Minister rolnictwa powiedział, że Rosja godzi się na zniesienie embarga na wieprzowinę z Unii Europejskiej z wyłączeniem Polski i Litwy. Na to nie godzi się Komisja Europejska. Zdaniem Marka Sawickiego, trzeba dywersyfikować kierunki sprzedaży polskich produktów. Ostatnio

Chiny otworzyły rynek dla 69 naszych mleczarni. Minister zapowiedział, że zamierza udać się do krajów arabskich, by rozmawiać w tej sprawie.