Ukraina zapowiada zniesienie embarga na polskie mięso. Takie zapewnienia usłyszał szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, który właśnie wrócił z Kijowa.

Szef polskiej dyplomacji rozmawiał tam ze swoim odpowiednikiem, ale także z premierem i pełniącym obowiązki prezydenta Ukrainy. 27 maja ma dojść w Paryżu do spotkania ministrów rolnictwa i służb weterynaryjnych obu krajów. "To będzie ostatni akord i procedura, która jest potrzebna do zniesienia tego embarga. Przedstawiłem to władzom ukraińskim w najbardziej przekonywujący sposób" - mówił minister Radosław Sikorski.

Szef MSZ dodał, że Ukraińcy są na dobrej drodze do uruchomienia ruchu bezwizowego z Unią Europejską, podobnie jak Mołdawia, już w przyszłym roku. "Uważam, że byłoby to bardzo ważne bo wiemy, że te lojalności, szczególnie na wschodzie nie są tak jednoznaczne jak u nas. To na jakim paszporcie można gdzie podróżować będzie też wpływało na poczucie tożsamości. A w tym procesie o zniesienie wiz Ukraina właśnie wyprzedziła Rosję" - mówi szef polskiej dyplomacji.

Podsumowując wizytę w Kijowie minister Radosław Sikorski powiedział, że w stolicy Ukrainy wyraźnie czuć atmosferę reformy.

Potwierdził także, że Polska nie uznaje aneksji Krymu i pseudoreferendów organizowanych przez separatystów na wschodzie tego kraju.