Rusza nabór wniosków na premie na start dla młodych rolników. Jest o co się starać, bo do wzięcia jest nawet sto tysięcy złotych na jednego gospodarza.

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzej Gross mówi, że unijne pieniądze mają pomóc młodym rolnikom w prowadzeniu biznesu. "Te środki przede wszystkim są wykorzystywane na zakup maszyn, urządzeń, ciągników, można powiedzieć na wyposażenie gospodarstwa. Nowa technika, nowa technologia. Młodzi ludzie, którzy decydują się na pozostanie na gospodarstwie chcą rozwijać się także w oparciu o nowoczesne maszyny i urzędzenia" - mówi szef ARiMR.

Prezes Andrzej Gross radzi rolnikom, aby nie zostawiali sprawy składania wniosków na ostatnią chwilę. "Jako agencja musimy mieć jeszcze czas na weryfikacje tych wniosków i podpisanie umów. Co najważniejsze rolnik musi zrealizować ten projekt. Każdy dzień jest na wagę dobrze wykorzystanych środków" - mówi szef ARiMR.

Agencja szacuje, że z puli blisko 800 milionów złotych skorzysta prawie 8 tysięcy młodych rolników. Jest to już piąty nabór na fundusze ułatwiające start młodym gospodarzom prowadzony w ramach PROW 2007-2013. Ostatni miał miejsce w 2011 roku.