Embargo na wieprzowinę z całej UE obowiązuje już od 18 lutego - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki pytany o dzisiejsze decyzje władz rosyjskich przez dziennikarzy . Sawicki mówił , że na tym etapie nie ma żadnych nowych oficjalnych dokumentów w i nie wie o nowych decyzjach. "Nie jest to żadna sensacja, nie wprowadza żadnych nowych elementów."- podkreślał podczas rozmowy z dziennikarzami. Dodał, że embargo z lutego ma obowiązywać do odwołania. Na ten temat prowadzone są rozmowy między Komisją Europejską a Rosją. Polska - dodał minister - będzie wspierała w tym KE.

Tymczasem według agencji ITAR - TASS - Moskwa przygotowuje się do wprowadzenia zakazu importu „wszystkich rodzajów gotowych produktów mięsnych”. Zakazem mają zostać objęte firmy z Polski i Litwy. Informator rosyjskiej agencji twierdzi, że restrykcyjne podejście Rossielhoznadzoru spowodowane jest - brakiem konstruktywnych rozmów z partnerami, z Polski i Litwy na temat bezpieczeństwa produkcji mięsnej. ITAR - TASS przypomina, że zakaz importu wieprzowiny ze wszystkich krajów Unii Europejskiej obowiązuje już od 30 stycznia 2014 r. Został on wprowadzony w związku z wykryciem ognisk afrykańskiego pomoru świń, miedzy innymi w Polsce i na Litwie.

Tym razem na czarną listę mogą trafić również produkty z mięsa drobiowego i wołowiny. Jednak jak powiedział Polskiemu Radiu rzecznik rosyjskich służb weterynaryjnych Aleksiej Aleksiejenko - rozporządzenie nie jest jeszcze podpisane, trwa ustalanie szczegółów i na obecną chwilę nie można powiedzieć konkretnie jakiego rodzaju mięs będzie dotyczył zakaz, jeśli zostanie wprowadzony.