Unia chce jak najszybciej zareagować na zamkniecie rosyjskiego rynku dla ukraińskich towarów. Komisja Handlu Parlamentu Europejskiego zgodziła się na jednostronne zniesienie ceł na towary pochodzące z Ukrainy.

Autorem raportu w tej sprawie jest europoseł Paweł Zalewski. Poinformował, że wniosek o jednostronnym zniesieniu ceł, zostanie na początku kwietnia przyjęty przez Parlament Europejski i niemal w tym samym czasie przez Radę, czyli państwa członkowskie. Pierwsze bezcłowe ukraińskie produkty, powinny trafić na unijny rynek z końcem kwietnia. Komisja Handlu proponuje, by regulacje obowiązywały przez sześć miesięcy. W tym czasie Unia powinna podpisać z Ukrainą część handlową umowy stowarzyszeniowej. Jutro dojdzie do podpisania części politycznej umowy.

Według napływających informacji Federacja Rosyjska całkowicie zamknęła swe granice dla ukraińskich artykułów spożywczych. Na przejściach utworzyły się wielokilometrowe kolejki. Ciężarówki z Ukrainy wiozące do Rosji artykuły spożywcze, nie są wpuszczane na jej terytorium. Największe straty ponoszą ukraińscy producenci jarzyn.