Standard & Poor's Ratings Services obniżył długoterminowy rating Ukrainy dla długu w walutach obcych do CCC z CCC+, podtrzymując jednocześnie rating krótkoterminowy na poziomie C, podała agencja. S&P podtrzymał też ratingi dla długu w walutach krajowych na poziomach odpowiednio: B-B. Perspektywa jest negatywna.

Agencja podtrzymała też długoterminowy rating Ukrainy w skali krajowej na poziomie uaBB+.

"Obniżka ratingu odzwierciedla nasz pogląd, według którego polityczna sytuacja na Ukrainie znacząco się pogorszyła. Sądzimy, że zwiększa to niepewność co do trwałości rosyjskiego wsparcia finansowego w dalszej części 2014 r. oraz zwiększa ryzyko braku zdolności rządu do obsługi zadłużenia" - czytamy w komunikacie.

Agencja przypomina, że gdy obniżała ratingi to CCC+/C w końcu stycznia br., wskazywała na możliwość dalszej obniżki, jeśli polityczne niepokoje jeszcze bardziej zmniejszą zdolności administracyjne rządu do obsługi zadłużenia lub jeśli Ukraina nie otrzyma oczekiwanego finansowego wsparcia z Rosji, bądź też nie znajdzie alternatywnych źródeł finansowania.

"Starcia pomiędzy protestującymi a siłami bezpieczeństwa, które rozpoczęły się 18 lutego, doprowadziły nas do wniosku, że polubowne rozwiązanie politycznego impasu jest obecnie poza zasięgiem. Uważamy, że przyszłość ukraińskich władz jest obecnie bardziej niepewna niż w jakimkolwiek momencie od chwili rozpoczęcia protestów w listopadzie 2013 r." - czytamy dalej.

Agencja zaznacza, że w efekcie wzrostu niepewności na Ukrainie uważa, że dalsze wsparcie finansowe Rosji (która zadeklarowała 15 mld USD) jest "coraz bardziej niepewne". Jeśli to wsparcie nie zostanie zrealizowane, Ukraina może ogłosić, że nie jest w stanie regulować swoich zagranicznych zobowiązań, ostrzega Standard & Poor's.