Kolejne złe wieści z branży motoryzacyjnej. Volvo AB, szwedzki koncern o zasięgu światowym, zapowiada zwolnienie czterech tysięcy czterystu pracowników. Poinformował o tym na konferencji prasowej w Sztokholmie prezes zarządu Olof Persson. Nie wiadomo jednak na razie, w których krajach przewidziano redukcje etatów.

Głównymi produktami koncernu są samochody ciężarowe, autobusy i maszyny budowlane. Volvo posiada swoje fabryki w 19 krajach w tym i w Polsce, we Wrocławiu, gdzie powstają autobusy. Ogólne zatrudnienie w całym koncernie wynosi 115 tys. osób.

Na wynikach finansowych koncernu odbił się wyraźnie kończący się obecnie światowy kryzys. I mimo że Volvo AB informuje o rosnących zamówieniach i zyskach, jego zarząd stara się maksymalnie obniżać koszty bieżącej działalności zmniejszając poziom zatrudnienia. Podczas konferencji prasowej Persson nie wymienił Polski ani żadnego innego kraju. Stwierdził jedynie, że zwolnienia będą raczej dotyczyły personelu administracyjnego i urzędniczego.

Wrocławska fabryka autobusów Volvo jest największą ich wytwórnią w Europie. Powstają tam najnowsze modele autobusów miejskich i autokarów turystycznych. Koncern ma w Polsce również min. Centrum Administracyjnych Rozwiązań Biznesowych oraz Centrum Informatyczne Volvo IT Polska.