„Rozpoczęliśmy pierwsze realizacje na terenie nowej hali produkcyjnej. To początek wykorzystywania jej mocy produkcyjnych. Hala znacznie zwiększa nasze moce produkcyjne. W najbliższym czasie spodziewamy się rozpoczęcia kolejnych prac w hali, głównie dla segmentu offshore. Rozpoczniemy także kolejny projekt z segmentu infrastruktury portowej – budowę rampy dla szwedzkiego portu w Trelleborgu" – powiedział Matyka, cytowany w komunikacie.

Wcześniej wskazywał on, że inwestycja ograniczy ryzyko sezonowości działalności spółki. Nowa hala o łącznej powierzchni 12.120 m.kw., unikalna w basenie Morza Bałtyckiego, znacznie zwiększyła moce produkcyjne Grupy. Hala przeznaczona jest do realizacji najbardziej złożonych, wielkogabarytowych konstrukcji stalowych głównie dla segmentu offshore i marine. 

Na terenie nowej hali realizowane są obecnie 4 kontrakty dla segmentu offshore i marine oraz infrastruktury portowej: elementy platform wydobywczych dla kontrahentów z Norwegii i Wielkiej Brytanii (segment offshore), elementy statku PSV do obsługi platform wiertniczych dla kontrahenta z Norwegii (segment marine) i konstrukcje dźwigów portowych dla portu w USA, dla kontrahenta z Finlandii (infrastruktura portowa). 

Zakończenie prac nad realizowanymi projektami w nowej hali planowane jest na początku drugiego półrocza 2014. „Dzięki dużym rozmiarom hali możemy realizować na jej terenie wiele znaczących kontraktów jednocześnie. Zadaszona przestrzeń umożliwia nam prowadzenie prac przez cały rok, niezależnie od pogody, co dodatkowo – poza dywersyfikacją produktową i geograficzną - ogranicza ryzyko sezonowości działalności Grupy - dodał prezes Vistal Gdynia.

Budowa hali na Nabrzeżu Indyjskim stanowiła pierwszy i najważniejszy etap inwestycji Grupy o łącznej wartości 102 mln zł. Hala położona jest na Nabrzeżu Indyjskim, co oznacza łatwą możliwość załadunku (elementów nawet do 8 tysięcy ton) i transportu morskiego produkowanych przez Spółkę konstrukcji. Hala ma 212 m długości, 62 m szerokości i 34 m wysokości, co umożliwi realizację najbardziej złożonych, wielkogabarytowych konstrukcji stalowych. 

Vistal Gdynia, spółka dominująca Grupy Vistal, to wiodący producent konstrukcji stalowych w Polsce, realizujący kontrakty dla klientów w kraju i na rynkach zagranicznych. Zadebiutowała na warszawskiej giełdzie 8 stycznia 2014 roku. Grupa działa w segmentach offshore, infrastrukturalnym, marine, infrastruktury portowej, budownictwa kubaturowego i energetyki