Grecki premier wieszczy koniec kłopotów swojego kraju. Antonis Samaras oświadczył dziś, że w 2014 roku jego kraj wycofa się z układu pomocowego zawartego z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Nie będzie potrzeby kolejnych pożyczek - zaznaczył szef greckiego rządu. Jak dodał, w przyszłym roku Grecja będzie zdolna do samodzielnej obsługi długu publicznego. Antonis Samaras oświadczył również, że po raz pierwszy Grecja osiągnie nadwyżkę budżetową, nie licząc kosztów obsługi długu. Szef greckiego rząd zapowiedział także kolejne reformy.

Do tej pory ten śródziemnomorski kraj otrzymał dwie transze pomocy finansowej od Unii Europejskiej, MFW oraz Europejskiego Banku Centralnego. Pierwszą z nich - wynosząca 110 miliardów euro - wypłacono w 2010 roku.

Pakiet okazał się jednak nieskuteczny i Grecja była na skraju opuszczenia strefy euro. Drugi ratunek w kwocie 130 miliardów euro przyszedł w 2012 roku. Jednocześnie prywatne banki i fundusze umorzyły 100 miliardów euro greckiego długu.