"Umowa warunkowa kupna spółki Prohuman została podpisana 21 grudnia 2013 r. Work Service w dniu zamknięcia przejmie 75% udziałów węgierskiej spółki za łączną wartość 16 mln euro. Cena nabycia płatna będzie w trzech transzach, zrealizowanych po spełnieniu wszystkich wskazanych w umowie warunków zawieszających" - czytamy w komunikacie. 

Spółka podała, że Prohuman działa na węgierskim rynku usług personalnych od 2004 roku i wchodzi w skład grupy kapitałowej Prohume Group, obejmującej w sumie pięć firm działających w różnych obszarach (kompleksowe usługi HR, merchandising, promocje sprzedaży, eventy marketingowe, telemarketing). Prohuman jest jedną z największych węgierskich agencji pośrednictwa pracy, która tylko w 2012 r. zrekrutowała ponad 6 000 pracowników tymczasowych. Firma postawiła sobie za cel udzielać wszechstronnego wsparcia dla swoich partnerów biznesowych i te działania doprowadziły do zbudowania silnego gracza na rynku usług HR na Węgrzech. 

"Cieszymy się, że do naszego grona dołączyła kolejna mocna marka. Z satysfakcją możemy powiedzieć, że grupę kapitałową Work Service tworzą spółki wiodące na swoich rynkach, wyznaczające trendy i przywiązujące niezwykle dużą wagę do wysokiej jakości świadczonych usług. Wspólnie możemy budować silną pozycję Work Service w całej Europie Środkowo-Wschodniej" - powiedział prezes Tomasz Hanczarek, cytowany w komunikacie.

"Prohuman nie tylko pomoże nam rozszerzyć naszą działalność geograficznie na rynkach, na których dotychczas nie byliśmy obecni, ale też wzmocni pozycję Work Service jako atrakcyjnego pracodawcy. Dzięki obecności na rynku węgierskim zapewniamy naszym pracownikom jeszcze większe perspektywy rozwoju zawodowego. Z polskiej, lokalnej firmy HR stajemy się międzynarodowym liderem" - dodał prezydent rady nadzorczej Tomasz Misiak.

Wiceprezes spółki Paul Christodoulou podkreślił natomiast, że Work Service chce świadczyć kompleksowe usługi HR w każdym zakątku Europy Środkowo-Wschodniej. Jak zaznaczył, zniesienie ograniczeń w zatrudnianiu Polaków w krajach europejskich podnosi wartość grupy na rynku usług HR.

"Prohuman jako lokalna spółka zdobyła pozycję niekwestionowanego lidera sektora usług HR na Węgrzech. Aby przyspieszyć tempo rozwoju, spółka planuje rozszerzyć działalność na rynki w regionie i świadczyć usługi konkurencyjne wobec oferty międzynarodowych rywali nie tylko na poziomie lokalnym, ale i regionalnym. Podobna filozofia biznesowa Work Service i Prohuman sprawia, że podpisane porozumienie jest dla Prohuman właściwym kierunkiem rozwoju" - podsumował dyrektor generalny Prohuman Sandor Zakor.

Work Service S.A. jest największą spółką sektora usług personalnych w Polsce i liderem w regionie CEE z udziałem w rynku na poziomie 15,4%. Przyłączona ostatnio do grupy spółka IT Kontrakt specjalizuje się w leasingu informatyków i programistów.Głównym inwestorem finansowym w Work Service jest fundusz private equity PineBrigde Investments.