Korporacje międzynarodowe są ważniejsze niż państwa

autor: Mariusz Janik26.12.2013, 06:00
dolar-zegarek

Na Zachodzie korporacje są subtelniejsze, z pozoru...źródło: ShutterStock

Mam nadzieję, że zgnieciemy w zalążku arystokrację naszych majętnych korporacji, które odważyły się rzucić naszemu rządowi wyzwanie i usiłowały stawiać opór prawom ich własnego kraju” – napisał prezydent USA. „Wolność demokracji nie jest bezpieczna, jeśli ludzie tolerują wzrost prywatnej potęgi do stopnia, kiedy staje się ona silniejsza od własnego państwa. To jest, w swej istocie, faszyzm” – mówił Kongresowi jeden z jego następców. Autorem pierwszych słów jest Thomas Jefferson, drugie sto lat później wygłosił Franklin D. Roosevelt. Jak widać, konfrontacja państw z potentatami biznesowymi trwa od wieków – i wciąż bez rozstrzygnięcia.

Nie dajcie się jednak zwieść: nie o konfrontację tu chodzi, ale o symbiozę. „W trakcie którejś z oficjalnych kolacji posadzono mnie między dyrektorem jednej ze znanych firm produkujących samoloty a liczącą się wtedy demokratką Pat Schroeder, zasiadającą w Komisji Sił Zbrojnych” – wspomina David Rothkopf, autor książki „Superklasa”, poświęconej ludziom dzierżącym największą władzę na świecie. „Dyrektor pochylił się ku niej z gotową propozycją: Słuchaj, jest interes – powiedział – mam dla Kaddafiego samolot, który on chce kupić. Ale przez te sankcje nie mogę go sprzedać. Rząd chce Kaddafiego sprzątnąć, więc myślę tak: ty pomożesz mi dostać zezwolenie, a my zamontujemy w śrubach samolotu małe ładunki. Potem jakiegoś pięknego dnia nad Śródziemnym naciśniemy guzik. Ja sprzedam samolot, Kaddafi zniknie i nikt na tym nie straci”.


Pozostało jeszcze 93% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • xenomorph(2013-12-26 13:11) Zgłoś naruszenie 10

    A bo to od dzisiaj realną władzę ma ktoś kto ma kasę? Przecież nasi POsłowie są głęboko w kieszeniach amerykańskich byznesuff

    Odpowiedz
  • m(2013-12-26 19:36) Zgłoś naruszenie 00

    Faszyzm byl jedynym ustrojem politycznym w ktorym pollitycy,a nie wąskie grupy interesu mialy wplyw na korporacje,realny wplyw.Szkoda,ze w Polsce nie ma prawdziwych faszystow.Nie ma tez w Polsce "prawdziwej,wielkiej polityki" gdyz posrod politykow nie ma ludzi naprawde bogatych i wplywowych.Nie widzę zadnego zagrozenia w korporacjach zawodowych,w tym miedzynarodowych.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane