Prof. Balcerowicz: Rząd chce wywłaszczyć 16 milionów Polaków

02.12.2013, 16:06; Aktualizacja: 02.12.2013, 16:17
Prof. Leszek Balcerowicz

Prof. Leszek Balcerowiczźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: JOHN GUILLEMIN

Założyciel Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju po raz kolejny nie pozostawia suchej nitki na rządowych propozycjach zmian w OFE. Według profesora Leszka Balcerowicza ta reforma to nic innego jak nacjonalizacja i wywłaszczenie 16 milionów Polaków z oszczędności w drugim filarze.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:IAR
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (30)

  • dziad(2013-12-07 13:17) Zgłoś naruszenie 00

    Dla Balcerowicza to przykre, ale Polacy w końcu przejrzeli na oczy czym jest OFE - grabieżą i zawłaszczaniem Państwa. Dość już rad i reform Balcerowicza, to "dzięki" jego reformom zlikwidowani 50% firm, (sprzedano za przysłowiową złotówkę") i w miejscu gdzie produkowano np. układy scalone zrobiono hurtownie gaci ...
    Że powtórzę za Lepperem "Balcerowicz musi odejść" i w niesławie odchodzi

    Odpowiedz
  • Teresa Jakubowska(2013-12-05 00:03) Zgłoś naruszenie 00

    Fundacja FOR Leszka Balcerowicza jest finansowana m.in. przez trzy OFE.

    No to trzeba bronić OFE jak niepodległości nawet mówiąc bzdury o wywłaszczeniu.

    Odpowiedz
  • Emeryt(2013-12-04 07:42) Zgłoś naruszenie 00

    OFE inwestują na giełdzie. A jak będzie plajta to co? Wystarczy trochę popatrzeć na koszty utrzymania i obsługi poszczególnych OFE. To kolesiowskie spółki, gdzie prezesi zarabiają krocie na naiwnych przyszłych emerytach.

    Odpowiedz
  • Balcerowicz ma pełną rację(2013-12-04 00:19) Zgłoś naruszenie 00

    aż przykro jest czytać te wpisy rodem z ciemnogrodu

    Odpowiedz
  • Łukasz(2013-12-03 22:17) Zgłoś naruszenie 00

    Balcerowicz winny hiperinflacji, Balcerowicz winny, że nie kontynuowano ciągu reform, które miały uzdrowić nasze finanse, Balcerowicz musi odejść :)
    Jak słucham takich bredni, to aż mnie śmieszy.
    Na podstawie jakich wyliczeń "Panie "prof." Balcerowicz nie KŁAM" twierdzisz, że OFE przynoszą straty? Na podstawie twierdzeń ludzi, którzy są w stanie wpisać do przyszłorocznego budżetu dochód z mandatów na poziomie 1500% dochodu z poprzedniego roku? Na jakiej podstawie założono astronomicznie nierealny wzrost gospodarczy? Na jakiej podstawie utrzymano podwyższony VAT, mimo że miał być "tylko tymczasowo, na 2 lata"? OFE należy usprawnić, a nie nacjonalizować i przejeść znajdujące się w nim pieniądze. I to właśnie próbuje powiedzieć Pan Balcerowicz!

    Odpowiedz
  • klakier(2013-12-03 21:13) Zgłoś naruszenie 00

    Panie "Balcerek", wywłaszczyć to rząd chce Pana i ma rację. Dość już się na wygłupiałeś ze swoją ekonomią.

    Odpowiedz
  • rolnik(2013-12-03 20:20) Zgłoś naruszenie 00

    a to ten geniusz i jasnowidz co wyprzedał polskie huty za 1zł tuż przed stalowym bumem.Może by tak doradzał jak wysoko obornik składować.

    Odpowiedz
  • antyreformator(2013-12-03 18:41) Zgłoś naruszenie 00

    Leszek Balcerowicz jest na usługach finansjery zachodniej, wprowadzając plan J. Sachsa , który doprowadził do likwidacji całego polskiego przemysłu i ogromnego zadłużenia Polski i zrobił z naszego kraju neo kolonię. Czuje się bezkarnie i ma czelność jeszcze doradzać. Niech jedzie uzdrawiać gospodarkę Niemiec będzie miał dużo do zrobienia a wzorem jest nasz kraj.

    Odpowiedz
  • darecc(2013-12-03 14:14) Zgłoś naruszenie 00

    To jest kompletny absurd, co Wy tu ludzie wypisujecie!

    Temu rządowi tak naprawdę zależy jedynie na jednej operacji finansowej : obcięciu 120 mld zł z obligacji, które w tej chwili posiadają OFE. Rząd zbije jawny deficyt budżetowy o 120 mld zł, ZUS zaksięguje, że kiedyś nam te pieniądze wypłaci. A rok po roku polski budżet generuje ok. 50-60 mld zł deficytu. Zatem za 2 lata poziom zadłużenia dojdzie do takiego poziomu, jaki mamy teraz (ok. 800 mld zł). Za 3 lata 800 + 50, bo bez reform budżet generować będzie 50 mld deficytu, itd. ... kula śnieżna zadłużenia będzie się powiększać, za 4 lata 900, za 6 będzie minimum 1000 mld zł. A pomyślcie o tym, że dotychczasowy dług jest oprocentowany. Zatem same odsetki od utrzymania długu to koszt ok. 4-5 % (czyli ... no policzcie sobie)

    Odpowiedz
  • kola(2013-12-03 14:03) Zgłoś naruszenie 00

    jak mozna nie rozumieć ,że przejęcie pieniędzy z OFE do ZUS to zwykła chamska kradzież. nie chcż albo udają ,że nie rozumieją tego ci ,którzy z tch skradzinych pieniędzy beda brać swoje emerytury . I tyle w temacie.

    Odpowiedz
  • Rosario(2013-12-03 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    To jest obrona bandy lichwiarzy i oszustów. A ja mam nawet ten” trzeci filar” i wiem jak wygląda mojej oszczędności.

    Odpowiedz
  • J. U.(2013-12-03 08:55) Zgłoś naruszenie 00

    Niemiecki szpieg NRD Tusk i jego rząd skorumpowany dokonał ostatniego zaboru ziemi i mienia RP Złotego Orła Białego. Wniosek jest prosty - oskarżyć Tuska Werwolf i KGB o zabór mienia Polski i skazać winnych. Im szybciej tym lepiej. Gdzie jest prawo ?

    Odpowiedz
  • etamże(2013-12-03 08:48) Zgłoś naruszenie 00

    Balcerowicz bardzo prywatnych złodziei , ale gwarancji, że ludzie nie dostaną emerytury już nie daje. On się na pewno wyżywi.

    Odpowiedz
  • Janusz40(2013-12-03 08:47) Zgłoś naruszenie 00

    Reforma rządowa OFE idzie w dobrym kierunku; docelowo trzeba OFE zlikwidować - żaden rozwiniety kraj kapitalistyczny nie wprowadził tego mechanizmu drenażu państwa przez międzynarodowy kapitał. Nie można OFE zlikwidować jednorazowo, gdyż to doprowadziłoby do znacznego spadku wartości aktywów w postaci akcji giełdowych.

    Do projektu mam tylko poważne zastrzeżenie polegajace na pozostawieniu ogromnego odpisu "za zarzadzanie" OFE, co daje dla PTE np. za 2013 r. - knfiturki w wysokosci ok 1,5 mld. zł. (przynajmniej pieciokrotnie zawyżone są te opłaty). Prawdopodobnie rząd tego nie zmienia, by nie narazic się ostatecznie miedzynarodowej bankowej finansjerze.

    Odpowiedz
  • michał(2013-12-03 00:07) Zgłoś naruszenie 00

    Jednak trzeba być nie lad a ch...m aby jeszcze pysk otwierać

    Odpowiedz
  • Panie blefujący "prof." hahahaha(2013-12-02 22:49) Zgłoś naruszenie 00

    Jak ocenia się jakąś działalność, to robi się jej bilans i zestawia się aktywa z pasywami i w zależności która ze stron jest większa, to mamy wynik dodatni czyli zysk, lub ujemny tzn stratę.
    OFE mają wynik ujemny tzn. OGROMNĄ STRATĘ NETTO i wszyscy uczestnicy OFE będą mieć OGROMNE DŁUGI DO SPŁATY - NIE ŻADNE OSZCZĘDNOŚCI.

    Jeżeli ktoś weżmie kredyt np. 1000zł, ale ma dług z tego tytułu 1500zł, to nie możemy powiedzieć, że on ma oszczędności = 1000zł, ale, że jego efekty są ujemne /po zbilansowaniu/ ale, że jego działalność osiągnęła 500zł straty, tak jest z OFE.

    Odpowiedz
  • Wikiii(2013-12-02 21:28) Zgłoś naruszenie 00

    Balcerowicz to najgorszy szkodnik w Polsce i nie tylko

    Odpowiedz
  • Jeżeli "prof." nie mówi(2013-12-02 19:59) Zgłoś naruszenie 00

    ludziom zainteresowanym ELEMENTARNEJ PRAWDY o stanie ich sytuacji finansowej, lub świadomie kłamie - powinien być POZBAWIANY TYTUŁU NAUKOWEGO!!!

    Odpowiedz
  • Balcerowicz musi odejśc(2013-12-02 19:30) Zgłoś naruszenie 00

    Pan profesor Balcerowicz nie broni przyszłych emerytów tylko kolesi z OFE.Zgodnie z ustawą o OFE gwarantem wypłaty emerytury jest państwo (ZUS), a nie OFE, które nie ponoszą żadnej odpowiedzialności i nie zależy im na zyskach wpłacających, gdyż zyski czerpią z pobieranej prowizji.Większość uczestników została przymuszona do OFE (decydowała data urodzenia), a pozostali zostali skuszeni wizją "spędzania emerytury pod palmami". Pieniądze w OFE są uczestników, a nie OFE i uczestnik powinien decydować czy przekazać je do ZUS, czy pozostawić w OFE.

    Odpowiedz
  • Znawca(2013-12-02 19:27) Zgłoś naruszenie 00

    Kto jest w stanie odebrać tej świńskiej mordzie Balcerowicza , jego profesurę?
    Należy zrobić to natychmiast.

    Odpowiedz