.

ONZ-owski szczyt klimatyczny COP19 nie ma w planach żadnych przełomowych decyzji

2013-11-11 10:04:33
Minister Środowiska Marcin Korolec przekonuje, że bycie gospodarzem szczytu ma sens."Wymiar polityczny tego wydarzenia jest bardzo duży. To od Polski jako gospodarza szczytu będzie zależało poszukiwanie kompromisu w sprawie nowego pakietu klimatycznego." - twierdzi minister środowiska.
2013-11-11 10:05:24
Zdaniem szefa resortu środowiska, wynegocjowanie światowego porozumienia klimatycznego w 2015 roku jest osiągalne. Wówczas w Paryżu spodziewane jest przyjęcie dokumentu w sprawie przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Obecnie te kwestie reguluje Protokół z Kioto, który jednak wygaśnie w 2020 roku.
2013-11-11 10:05:34
Inne tematy, które omawiane będą na COP to m. in. kwestie finansowania walki z globalnym ociepleniem, w tym rola i funkcjonowanie Zielonego Funduszu Klimatycznego oraz działania w zakresie adaptacji państw do zmian klimatu. Jak podkreśla resort środowiska celem konferencji w Warszawie będzie także wzmocnienie wymiany informacji między państwami, władzami lokalnymi, biznesem i organizacjami pozarządowymi w działaniach na rzecz klimatu. W trakcie szczytu, odbędzie się po raz pierwszy w historii negocjacji klimatycznych ONZ spotkanie ich uczestników z przedstawicielami biznesu. Podobna konferencja odbędzie się również z przedstawicielami miast. Konferencji będą towarzyszyć imprezy naukowe i kulturalne, seminaria i warsztaty.
2013-11-11 10:06:13
Główne obrady będą odbywać się na Stadionie Narodowym. Tam zamiast zielonej murawy powstało 6 hal wystawienniczych. Natomiast w miejscu kaplicy stworzono biuro szefa ONZ. Agnieszka Kozłowska - Korbicz główna koordynator organizacji szczytu klimatycznego przyznaje, że choć stadion jest nowy do celów tak gigantycznego spotkania trzeba było go "trochę przerobić". Położono 15 tysięcy metrów wykładziny, rozciągnięto 130 km przewodów elektrycznych i zainstalowano 21 tysięcy gniazdek elektrycznych internetowych. Główna koordynator organizacji konferencji zapewnia, że przez najbliższe 2 tygodnie dach Stadionu Narodowego będzie zamknięty.
2013-11-11 10:06:18
Organizacja szczytu kosztuje Polaków ponad 100 mln zł. Środki wyasygnował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki
2013-11-11 10:18:08
Ustalenie planu na najbliższe lata, który pozwoli zwiększyć redukcję emisji dwutlenku węgla - tego Komisja Europejska oczekuje po międzynarodowej konferencji klimatycznej, rozpoczynającej się dziś w Warszawie. Komisarz do spraw klimatu Connie Hedegaard powiedziała Polskiemu Radiu, że chodzi o harmonogram działań, dzięki któremu możliwe będzie światowe porozumienie za dwa lata.
2013-11-11 10:18:17
Unijna komisarz podkreśliła, że warszawska konferencja ma być przygotowaniem do międzynarodowego szczytu w Paryżu w 2015 roku. „Chodzi o ustalenie kto, co i kiedy będzie musiał zrobić, żeby doszło wtedy do światowego porozumienia. Liczę na to, że wszyscy uczestnicy konferencji ogłoszą, że wracają do siebie, by odrobić zadanie domowe” - powiedziała Polskiemu Radiu unijna komisarz
2013-11-11 10:18:37
Connie Hedegaard broniła też swojej strategii dotyczącej ambitnych celów klimatycznych, którą krytykuje Polska. Rząd w Warszawie uważa, że Unia nie może deklarować kolejnej redukcji emisji dwutlenku węgla, najpierw powinni to zrobić najwięksi emitenci - Stany Zjednoczone, Rosja, czy Chiny. „Jak możemy wymuszać na innych, by przedstawili plany walki ze zmianami klimatycznymi, skoro sami ich nie ogłaszamy. Bardzo trudno jest naciskać na kogoś jeśli samemu mówi się - ja zrobię to później” - dodała unijna komisarz. Connie Hedegaard powiedziała Polskiemu Radiu, że w styczniu przedstawi pakiet klimatyczny i nowe, unijne cele redukcji emisji dwutlenku węgla do 2030 roku.
2013-11-11 10:54:56
Ruszył szczyt. Według szacunków Ministerstwa Środowiska, weźmie w nim udział ponad 12 tysięcy osób. Spotkanie otworzył przewodniczący poprzedniego szczytu w Dausze, Katarczyk Abdullah Al-Attiyah. Zaapelował o wspólny wysiłek na rzecz przyszłego porozumienia klimatycznego i przekazał przewodnictwo konferencji polskiemu ministrowi środowiska Marcinowi Korolcowi. “Przed nami wielka szansa, aby zrobić kolejne kroki na drodze do wspólnego celu, jakim jest porozumienie w roku 2015. Do tego potrzebne są pozytywne efekty konferencji w Warszawie, z którymi za rok pojedziemy do Limy w Peru. Apeluję więc o wsparcie działań prezydenta warszawskiej konferencji Marcina Korolca” - powiedział Al-Attiyah.
Szczyt Klimatyczny w Warszawie
Fot. Agata Grzybowska/Agencja Gazeta
2013-11-11 12:07:56
W Warszawie rozpoczyna się po południu intensywne poszukiwanie ogromnych pieniędzy na cele klimatyczne - to komentarz duńskich mediów do szczytu klimatycznego ONZ rozpoczynającego się w stolicy Polski. Dziennikarze piszą, że w cztery lata po szczycie klimatycznym w Kopenhadze przyszła kolej na Warszawę, w której ministrowie i urzędnicy ze 190 krajów powinni wskazać, gdzie znaleźć co najmniej 100 miliardów dolarów na fundusz klimatyczny. Duńskie media przypominają, że tak postanowiono podczas kopenhaskiej konferencji COP 15 (Conferences of the Parties) odsuwając dyskusje na ten temat do warszawskiego spotkania COP 19.
2013-11-11 12:08:26
Krajom rozwijającym się obiecano na ochronę klimatu pomoc w wysokości około 100 miliardów dolarów rocznie. Pieniądze te mają pomóc im w ochronie przed coraz częściej gnębiącymi ich powodziami, burzami i suszami oraz pozwolić na wprowadzanie tzw.zielonych technologii w różne dziedziny życia. By osiągnąć taki cel należy wykorzystać wszelkie źródła finansowania - budżety państwowe, zasoby prywatnego biznesu czy potężne fundusze emerytalne. - piszą Duńczycy.
2013-11-11 12:08:54
Główne zastrzeżenia w wielu państwach i środowiskach budzi udział w tym przedsięwzięciu środków prywatnych. Nie można się jednak bez nich obejść, bo - jak przypomina duński dziennik "Extra Bladet" - obecnie 80 procent wszystkich pieniędzy pozostających w międzynarodowym obiegu jest własnością prywatną.
2013-11-11 12:09:03
Spotkanie warszawskie - zdaniem duńskich mediów - nie rozwiąże wszystkich narastających problemów finansowych w dziedzinie ochrony przed zmianami klimatycznymi. W Danii oczekuje się, że zdoła się podczas niego nakreślić plan działań przed decydującym spotkaniem jakie ma odbyć się w 2015 roku w Paryżu.
2013-11-11 12:36:23
Ma szczycie zaalarmowano, że tajfun Haiyan, który przeszedł przez Filipiny to dopiero początek zmian klimatu. Podczas uroczystego otwarcia spotkania sekretarz ONZ do spraw zmian klimatu Christiana Figueres mówiła, że zmiany klimatyczne mogą mieć katastrofalne dla ludzkości skutki. „Weź głęboki oddech. Gdy to zrobisz, zrozum że jesteśmy pierwszymi ludźmi, którzy oddychają powietrzem złożonym z 400 cząstek dwutlenku węgla na milion. Druga otrzeźwiająca myśl, to dewastujący efekt tajfunu Haiyan, jednego z najpotężniejszych jakie widzieliśmy. Podkreślam - dopiero zaczynamy odczuwać zmiany klimatyczne” - powiedziała Figueres.
2013-11-11 12:36:38
Tajfun Haiyan, który przeszedł przez Filipiny zdewastował wiele miejscowości, w tym przede wszystkim miasto Tacloban. Szacuje się, że tylko w tym jednym miejscu zabił około 10 tysięcy ludzi. Kataklizm przechodzi teraz przez Wietnam, ale jest już znacznie słabszy.
2013-11-11 13:05:23
Uczestnicy Szczytu minutą ciszy uczcili pamięć ofiar tajfunu Haiyan, który przeszedł przez Filipny.
2013-11-11 13:31:51
Szef filipińskiej delegacji na Szczyt Klimatyczny w Warszawie zapowiedział głodówkę, do czasu aż uczestnicy spotkania dojdą do „znaczącego porozumienia” w sprawie zmian klimatycznych. Naderev Sanio powiedział o tym w czasie trwającej właśnie sesji plenarnej obrad na Stadionie Narodowym w Warszawie.
2013-11-11 14:03:40
Szef filipińskiej delegacji Naderev Sanio łamiącym się głosem i ze łzami w oczach opowiadał o katakliźmie w swoim kraju. „Supertajfun Haiyan przeszedł także przez moje rodzinne miasto. A zniszczenie ... Trudno mi znaleźć słowa opisujące nawet te zdjęcia, które widzimy w mediach. Trudno mi znaleźć słowa, aby opisać, co czuję na myśl o stratach. Do tej pory zmagam się z czekaniem na wieści o losie moich bliskich. To, co daje mi siłę i ulgę to fakt, że odezwał się mój brat i powiedział, że żyje” - mówił Filipińczyk.
2013-11-11 14:03:47
Naderev Sanio zaapelował do społeczności międzynarodowej, aby skutecznie zapobiegać zmianom klimatycznym. Mówił też, że ONZ powinna opracować międzynarodowy system, dzięki któremu można byłoby pokryć straty spowodowane przez podobne kataklizmy.
2013-11-11 14:03:56
Filipińczyk zapowiedział też głodówkę do końca Szczytu Klimatycznego. „W ciągu ostatnich dwóch dni, mój brat gołymi rękami zbierał zwłoki. Jest bardzo głodny, bo bardzo trudno jest dostarczyć jedzenie w rejon kataklizmu. W poczuciu solidarności z moimi rodakami, którzy walczą o żywność i z moim bratem, który nic nie jadł od trzech dni, dobrowolnie powstrzymam się od jedzenia podczas Szczytu Klimatycznego, aż osiągniemy znaczący rezultat rozmów” - dodał Sanio.
2013-11-11 14:04:39
"Tajfun na Filipinach jest dowodem zmian klimatycznych i powinien dać wszystkim do myślenia" - tak podczas otwarcia Szczytu Klimatycznego w Warszawie mówił minister środowiska Marcin Korolec. „Dwa dni temu potężny tajfun zmiótł wyspy filipińskie, zabierając tysiące istnień ludzkich, pozostawiając tysiące ludzi bez swoich domów. Wielka tragedia ludzka. Niezapomniana, bolesna, dająca do myślenia” - powiedział minister Korolec i zaapelował o wspólne działania na rzecz ochrony klimatu.
2013-11-11 14:04:45
Polski minister środowiska apelował o wspólne działania. Podkreślał, że pojedynczy kraj albo nawet ich grupa nie jest w stanie zrobić wiele dla klimatu, bo to jest problem o zasięgu globalnym. "Tylko razem, jak tu jesteśmy, możemy coś zdziałać" - zaznaczył.
2013-11-11 14:07:53
A przed Stadionem Narodowym mały protest:
Szczyt Klimatyczny w Warszawie
Fot. Małgorzata Gendłek/Agencja Gazeta
2013-11-11 15:05:41
Jeszcze zdjęcie delegatów:
Szczyt Klimatyczny w Warszawie
Fot. Agata Grzybowska/Agencja Gazeta