Karty przedpłacone przekazane pracownikom w ramach np. prezentów świątecznych mogą przynieść korzyści podatkowe.

Niektóre firmy zaczynają już planować, w jaki sposób nagrodzą pracowników z okazji Mikołajek, Bożego Narodzenia czy Nowego Roku. Najbardziej korzystnym podatkowo rozwiązaniem jest sfinansowanie prezentów ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Wtedy obdarowany nie będzie musiał płacić podatku dochodowego, a firma nie będzie ich rozliczać jako płatnik PIT.

Bez daniny

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) wolna od podatku jest wartość otrzymanych przez pracownika pieniężnych i rzeczowych świadczeń sfinansowanych w całości ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku 380 zł. Zwolnienie nie dotyczy bonów, talonów i innych znaków uprawniających do wymiany na towar lub usługi.

Przedpłacone karty podarunkowe są traktowane przez organy podatkowe jak karty płatnicze, a pracownicy, którzy je otrzymują, uzyskują świadczenie pieniężne. Wtedy od karty z przelanymi przez pracodawcę np. 100, 200 czy nawet maksymalnie w ciągu roku 380 zł pracownik nie zapłaci podatku. Warunków uprawniających do zastosowania ulgi nie spełniają bony podarunkowe uprawniające do ich wymiany w sklepach, ponieważ nie są ani powszechnie akceptowanym środkiem płatniczym, ani też świadczeniem o charakterze rzeczowym.

Kiedy w kosztach

Jeśli zakład pracy postanowi zakupić karty przedpłacone dla zatrudnionych, będzie miał prawo uwzględnić ich wartość w kosztach uzyskania przychodów. Zasada ta dotyczy zarówno osób zatrudnionych na umowę o pracę, jak i współpracowników wykonujących zadania dla firmy na podstawie umów cywilnoprawnych. Formalne rozliczenie zakupu takich kart będzie jednak uzależnione od źródła ich finansowania. Pracodawca ma do wyboru: albo wygospodarować środki na zakup kart ze środków obrotowych lub ZFŚS (krąg osób uprawnionych do korzystania ze świadczeńz funduszu powinien wynikać z regulaminu ZFŚS w danym przedsiębiorstwie).

W pierwszym przypadku każdy wydatek poniesiony na pracownika ze środków obrotowych będzie kosztem uzyskania przychodów, o ile będzie związany z przychodem firmy lub zabezpieczeniem źródła takiego przychodu (wydatek motywacyjny na rzecz pracowników spełnia te warunki).

Z kolei w przypadku, gdy pracodawca zdecyduje się ufundować prezenty dla pracowników ze środków ZFŚS, będzie musiał pamiętać o podstawowej zasadzie, że przepisy podatkowe nie pozwalają uwzględniać w kosztach wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o ZFŚS (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 592 z późn. zm.). W konsekwencji kosztem podatkowym firmy jest odpis dokonany na rzecz funduszu. A wydatek na karty sfinansowany z ZFŚS dzięki temu odpisowi kosztem już nie będzie.

Prezent dla pracownika w postaci karty przedpłaconej ma tę zaletę, że pracodawca może zasilać ją dowolną ilość razy, aż do upływu okresu ważności karty. Pracownik może również ją samodzielnie doładowywać i płacić za zakupy w dowolnym punkcie handlowo-usługowym w Polsce oraz za granicą, gdzie akceptowane są karty płatnicze. Może też płacić taką kartą za zakupy w sklepach internetowych.

Anna Derlacka, CFO

Związana ze spółką EDENRED od 2012 roku na stanowisku CFO. W latach 2005-2009 zdobywała doświadczenie w KPMG, uczestnicząc m.in. w projektach IPO, badaniu sprawozdań finansowych spółek giełdowych i grup kapitałowych. Kolejne trzy lata to współpraca z Centrum Development and Investments, wchodzącej w skład Grupy Eastribge, gdzie odpowiadała za sporządzanie jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych.
Aplikant na Biegłego Rewidenta.

Jest absolwentem wydziału Finanse i Bankowość Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Partner cyklu