Po podjęciu decyzji o przeniesieniu obligacyjnej części portfeli aktywów otwartych funduszy inwestycyjnych (OFE) do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), rząd planuje zliberalizować politykę inwestycyjną funduszy i znieść ich benchmark, poinformował wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski.

"Chcemy, by OFE aktywniej inwestowało w gospodarkę, będzie liberalizacja ich polityki, zniesiemy benchmark" - powiedział Rostowski podczas konferencji prasowej.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że część obligacyjna OFE na poziomie wartości z końca grudnia 2012 r. będzie przekazana do ZUS. Składka emerytalna wyniesie 2,92%, a Polacy zdecydują (mają na to trzy miesiące), czy wybrać OFE czy ZUS.

Wykluczona została możliwość przejęcia przez państwo akcji w portfelu OFE. Część akcyjna zostanie więc w OFE.

Premier mówił, że zastosowany będzie "suwak bezpieczeństwa", który "zagwarantuje stopniowe przenoszenie" środków: 1/10 proporcjonalnie co rok.

Rząd zaproponuje także obniżenie opłat o połowę - zarówno w ZUS, jak i OFE.

Już w czerwcu br. główny ekonomista Ministerstwa Finansów Ludwik Kotecki informował, że rząd będzie chciał znieść limity inwestycji dla OFE oraz rozszerzyć możliwość inwestowania za granicą.