– Stopy procentowe, przynajmniej na razie, pozostaną na niezmienionym poziomie – przewiduje Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK. Rada Polityki Pieniężnej już zapowiedziała, że dalszych obniżek nie będzie. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy dokonywała tego aż ośmiokrotnie. Nie ma też jeszcze sygnałów, które skłoniłyby członków RPP do podwyższenia stóp procentowych na rozpoczynającym się dziś dwudniowym posiedzeniu.

Główna stopa procentowa NBP od marca bije kolejne historyczne rekordy. W ciągu niespełna roku spadła z 4,75 do 2,5 proc. Wszystko – słowa prezesa NBP, opinie ekonomistów i dane napływające z gospodarki – wskazują na to, że lipcowa obniżka była ostatnia i kolejnego rekordu nie będzie.

– Cykl obniżek się zakończył – mówi Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK. – Przed nami okres stabilizacji. Zarówno wrzesień, jak i kolejne miesiące tego roku oraz początek przyszłego będą oznaczać stabilne stopy procentowe.

Jego zdaniem pierwszych decyzji o podwyższeniu stóp należy spodziewać się nie wcześniej niż w połowie przyszłego roku.

– Pod warunkiem, że – po pierwsze – inflacja rzeczywiście wróci do celu inflacyjnego, a po drugie, że ożywienie gospodarcze, z którym mamy powoli do czynienia będzie miało trwałe podstawy, że nie będzie tylko oparte na eksporcie, ale również na popycie krajowym, że nastąpi poprawa na rynku pracy – prognozuje Maciej Reluga w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.

Równie istotne dla jej ewentualnych decyzji będą dane o poziomie inflacji.

– Myślę, że w sierpniu inflacja pozostanie na poziomie z lipca, czyli delikatnie powyżej 1 proc. – prognozuje ekspert.

Zdaniem ekonomisty, po wyraźnym dołku w połowie br., w kolejnych miesiącach inflacja będzie systematycznie rosnąć. W 2014 roku znajdzie się blisko celu inflacyjnego, określonego na poziomie 2,5 proc. To prognozy zgodne z założeniami rządowymi do przyszłorocznego budżetu.

– Inflacja jest dzisiaj poniżej celu również dlatego, że Rada Polityki Pieniężnej zbyt późno zaczęła cykl obniżek, za długo zwlekała z pierwszymi obniżkami, a później ten cykl obniżek był rozłożony w czasie – mówi Maciej Reluga, dodając jednocześnie, że z perspektywy gospodarki dalsze obniżanie stóp nie miałoby sensu. – Działania banku centralnego i zmiany stóp procentowych oddziałują na gospodarkę z pewnym opóźnieniem, nie ma powodu, by jeszcze bardziej obniżać stopy procentowe, które i tak są ekstremalnie niskie.

Główny ekonomista banku BZ WBK podkreśla jednocześnie, że decyzje o obniżce stóp procentowych już wpłynęły pozytywnie na polską gospodarkę. Spadły przede wszystkim koszty obsługi kredytów.

– Zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorstwa mają sporo kredytów złotowych i obniżenie kosztów finansowania poprzez obniżki stóp oficjalnych NBP, wpływających na stawki WIBOR, powoduje, że więcej pieniędzy zostaje w portfelach i gospodarstw domowych, i firm – tłumaczy Reluga.

Decyzja RPP znana będzie w środę.