Na pytanie, czy styropianu nie czeka los odchodzącego w niepamięć sidingu – czyli obudowywania domowych elewacji panelami z metalu czy tworzyw sztucznych, trudno znaleźć odpowiedź na stronach producentów styropianu czy zakładających tę izolację. Producenci rozpisują się o jakości, najlepszych parametrach izolacyjnych, ale o trwałości – nie ma nic. 

Tymczasem o wyszydzanym sidingu można znaleźć adnotacje, że jest w stanie przetrzymać nawet 50 lat. Czy to samo można powiedzieć o wykorzystywanym do ocieplenia styropianie?

Firmy ociepleniowe dają 5-10-letnią gwarancję

Najczęściej firmy, które ocieplają budynki przy pomocy spienionego polistyrenu, występującego w Polsce pod nazwą styropian, piszą o 5, góra 10-letniej gwarancji na wykonanie ocieplenia. Tymczasem domy buduje się w Polsce co najmniej na kilkadziesiąt lat. 

Czy więc ta ważna inwestycja, jaką jest izolacja cieplna przy wykorzystaniu styropianu, a od której zależą nasze rachunki za energię, przetrwa kilkadziesiąt lat? Wszak polski klimat to mróz, upały, śnieg i deszcz, które pozostawiają przecież swoje piętno na wszystkich, nawet tych najbardziej tradycyjnych i odpornych, materiałach budowlanych.

Branża ociepleniowa deklaruje – ocieplenie musi wystarczyć na ok. 30 lat

Przedstawiciele branży nie mają wątpliwości – warstwa izolacyjna wykorzystująca styropian jako materiał ociepleniowy wystarcza na kilkadziesiąt lat.

Dr inż. Mariusz Garecki, szef Komisji Technicznej Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń potwierdza - kompletny, posiadający Aprobatę Techniczną, system ociepleń, wykonany z zachowaniem reżimów technologicznych i właściwie eksploatowany będzie znakomicie spełniał swą funkcję przynajmniej przez 25-30 lat.

Ekspert SSO zastrzega jednak, że trwałość ocieplenia ścian zewnętrznych zależy od wielu wzajemnie ze sobą powiązanych czynników. Liczy się przede wszystkim rodzaj użytych materiałów oraz kwalifikacje firmy wykonawczej instalującej ocieplenie.

Na żywotność ocieplonej elewacji znacząco wpływają też jednak równie ważne, chociaż często niedoceniane aspekty takie jak dobrze wykonany projekt techniczny, odpowiednie warunki pogodowe podczas realizacji prac, a następnie prawidłowa konserwacja systemu (regularne przeglądy i naprawy).

Ale co po 30 latach? 

Zapytaliśmy jednak, co dalej po tych trzydziestu latach. Czy czeka nas kolejna inwestycja. Jeśli tak, to przy wykorzystaniu, jakich materiałów.

Kamil Kiejna, prezes Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu nie ma żadnych wątpliwości – styropian na długie lata opanował świat ociepleń. I przemawia za tym nie tylko technologia, ale zwykły rachunek ekonomiczny.

Największy obecnie atut wykorzystania styropianu - najlepsza relacja korzystnych parametrów izolacyjnych do ceny, bardzo długo jeszcze nie będzie zagrożony. Styropian jest obecnie najtańszym materiałem izolacyjnym na rynku.

Styropian – najlepsza relacja izolacji cieplnej do ceny

Jak podkreśla Kamil Kiejna, styropian to materiał izolacyjny o najlepszej relacji parametrów izolacyjnych do ceny i chociażby z tego powodu zagrożenie jego dotychczasowej pozycji ze strony materiałów alternatywnych jest znikome.

Kiejna przywodzi kolejny ekonomiczny argument przemawiający za stosowaniem styropianu. To nieustannie rosnące koszty energii, które sprawiają, że inwestycja w termomodernizację i jakościowy styropian coraz szybciej się zwraca.