Ekonomista Wiktor Wojciechowski z Forum Obywatelskiego Rozwoju uważa, że obowiązujące prawo nie chroni skutecznie przed politykami, którzy chcą zwiększać dziurę budżetową. Ekspert wskazuje, że wprawdzie próg chroniący przed zadłużeniem się ponad 60 procent Produktu Krajowego Brutto jest zapisany w Konstytucji, ale także ten zapis da się ominąć, ponieważ definicję długu publicznego można zmieniać ustawowo.

Mnożą się krytyczne komentarze zapowiedzi zawieszenia przepisów chroniących przed nadmiernym zadłużaniem państwa. Obecnie uniemożliwiają one zwiększenie deficytu budżetowego, jeśli wysokość długu publicznego przekracza 50 procent w stosunku do PKB. Na potrzeby nowelizacji ten przepis zostanie zawieszony - poinformował wczoraj premier.

Zapowiedź nowelizacji budżetu nie jest dla eksperta zaskoczeniem. Taki scenariusz był do przewidzenia już podczas pisania budżetu - uważa Wiktor Wojciechowski.

Premier Donald Tusk poinformował, że w kasie państwa zabraknie około 24 miliardów złotych. Szczegóły nowelizacji poznamy w sierpniu, ale już teraz wiadomo, że konieczne będzie zwiększenie deficytu budżetowego. Szef rządu zapowiedział, że chce zwiększyć deficyt o 16 miliardów złotych. Około 8 i pół miliarda oszczędności będzie pochodziło z oszczędności w poszczególnych ministerstwach.