Miliardy z OFE do ZUS-u: Ubezpieczeniowy moloch wstrząśnie giełdą, a nasze pieniądze trafią w ręce urzędników?

autor: Bartłomiej Mayer10.07.2013, 07:00; Aktualizacja: 10.07.2013, 11:21
Pieniądze

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Państwo weźmie akcje od OFE? Eksperci widzą same minusy takiej zmiany systemu emerytalnego. Nie wyobrażają sobie, jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych miałby zarządzać wielomiliardowym portfelem aktywów spółek publicznych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (22)

  • gf(2013-07-13 09:50) Zgłoś naruszenie 00

    Jakie pieniądze OFE ? z naszych żyje 80 % a następne 20 % Zus

    Odpowiedz
  • Diogenes z Kaszub(2013-07-11 06:39) Zgłoś naruszenie 00

    Vincent napożyczał tyle że nie ma pomysłu z czego to spłacać... Jestem przedstawicielem biznesu, głosowałem jak wszyscy znajomi za PO, natomiast w kolejnych wyborach niestety tak jak większość będę przeciwko...

    -Chłopcy w krótkich sPOdenkach nadają się do połowu śledzi (myślę tu o tych podpisujących się pod deklaracjami wstąpienia do partii jako "narodowość: kaszubska" a nie do rządzenia krajem.
    -Zdestabilizowali gospodarkę a teraz rozbierają biznes... Pełna porażka! No i wstyd...

    Odpowiedz
  • Staś(2013-07-10 23:03) Zgłoś naruszenie 00

    ...i co? Możemy:-/?... za 2 lata wybrac kolejnych "kłamców":-(

    Odpowiedz
  • radek(2013-07-10 22:38) Zgłoś naruszenie 00

    OFE może zostać, ale na zasadzie dobrowolnego członkostwa. Taka krzywda nam się stanie jak łapy na naszych pieniądzach położy ZUS, a co z łapami prezesów OFE. Czy mój fundusz, w którym jestem przymusowo dotrwa do mojej emerytury. To jest chory system, który stworzyli politycy dla zachodnich koncernów finansowych.

    Odpowiedz
  • Fix(2013-07-10 21:41) Zgłoś naruszenie 00

    Pieniądze z prywatyzacji miały uzupełnić budżet ZUS, który został pomniejszony o składki na OFE.
    Takie były założenia reformy.

    Faktycznie do OFE idą na rachunek emerytów pieniądze pożyczone przez państwo od OFE.
    Taka operacja jest księgowana jako dług publiczny.

    Urósł on z tego powodu o 170 mld złotych, czyli 11–12 proc. PKB.
    Gdyby nie to, relacja długu do PKB zamiast 56,8 proc. wynosiłaby 44 procent.
    Czyli wskaźnik ten byłby niższy u nas niż w Czechach, które mają 46 proc. długu do PKB.

    Czy jest więc działaniem wolnorynkowym pobieranie daniny i przekazywanie jej instytucjom prywatnym, co tworzy niepotrzebnie wyższy deficyt i dług publiczny państwa.

    Do tego 24,5 mln zł zarobiło w 2012 r. łącznie ok. 40 osób zasiadających w zarządach Otwartych Funduszy Emerytalnych.

    Przeciętnie dostali po 6 tys. zł podwyżki

    Średni roczny zarobek wyniósł 636 tys. zł (nie tylko pensje, ale też premie roczne i inne świadczenia).

    Daje to średnio 53 tys. zł miesięcznie, czyli wzrost wyniósł 13 proc., bo w 2011 r. było to 47 tys. zł.
    A w 2012 r. przeciętne zarobki w Polsce zwiększyły się tylko o 3,5 proc. - do 3591 zł; inflacja w tym czasie wzrosła o 3,6 proc.


    Tylko wynagrodzenie na zasadzie success fee, czyli premii za sukces, działałoby motywująco na zarządzających OFE.
    Jednak twórcom OFE widocznie zabrakło wyobraźni w tym zakresie.
    Obecnie maksymalna opłata za zarządzanie w otwartych funduszach emerytalnych wynosi 3,5 proc., jest stała i niezależna od wyników.

    Odpowiedz
  • Kurt(2013-07-10 21:18) Zgłoś naruszenie 00

    Ten Cogito to na prawdę taki głupi?

    Odpowiedz
  • AŚka(2013-07-10 20:45) Zgłoś naruszenie 00

    do 4: Cogito z IP: 95.160.127.* (2013-07-10 09:16)
    chyba czytasz bez zrozumienia bo wszystkie wyliczenia wskazują, że OFE zarobiły duzo mniej niż ZUS a do tego dojda jeszcze dodatkowe opłaty za wypłatę emerytur w jakiej wysokości jeszcze nie wiadomo jak nie wiadomo komu te opłaty bedziemy płacili. Poza tym nad czym tu latami dywagować, wystarczy ustawa na jedna strone wprowadzająca DOBROWOLNOŚĆ przynależenia do OFE. Kto chce zostać w OFE wolna wola kto nie chce wraca do ZUS - sprawa czysta i przejrzysta

    Najlepszym dowodem na to jest fakt, więcej niż obiecali politycy w ZUS.

    Odpowiedz
  • kontra(2013-07-10 19:39) Zgłoś naruszenie 00

    Do wkurzonej. życzę ci aby wszystko W OFE ci przepadło może wówczas skoczysz po rozum do głowy no chyba że jesteś zwiazana zawodowo z OFE a na to wskazuje twój komentarz.

    Odpowiedz
  • Duadała(2013-07-10 18:30) Zgłoś naruszenie 00

    Działalność tych Funduszy polega na tym,że pieniądze ze składek inwestują w Obligacje Skarbu Państwa i na tym zarabiają,bo z innym inwestowaniem im nie idzie na co wskazuje fakt,że przecietny Kowalski przez tyle lat zyskał 14 złotych.Pytanie :czy to nie jest interes dla obecego , a właściwie żydowskiego kapitału?Obligacje SP sa gwarantowane przez Państwo ,które nie może zbankrutować, a obligacje są wysoko oprocentowane.To po co jakiś bank ma dostawać za darmo moje pieniądze , a inwestować w Obligacje za których oprocentowanie płaci ten sam Kowalski.Kólko sie zamyka , a pieniadze nie swoje żyd inwestuje i na tym zarabia.Czy Kowalski sam tego nie może robić?Oddać pieniadze Kowalskiemu niech sam inwestuje lub wpłaca na swoje konto do banku i to byłaby operacja przymusowa , a nie żeby bankier żydowski zarabiał na wpłacanych przeze mnie składkach.Balcerowicz i Buzek oraz inni związani z AWS sprzedali nas obcym bankierom i jak teraz Balcerowicz ma mówić tylko tak,że to niezwylke intratna operacja tylko nie dla przecietnego polaka , a żydowskiego bankiera.

    Odpowiedz
  • antyOFE(2013-07-10 18:23) Zgłoś naruszenie 00

    Wykiwano to nas wtedy, gdy weszliśmy do OFE i ktoś gra sobie naszymi pieniędzmi na giełdach pobierając za to sowite prowizje i to oni (instytucje finansowe zarządzające OFE) są tu tylko wygranymi! Dlatego ONI będą bronić swoich interesów i wmawiać nam, że likwidując, albo ograniczając OFE nas się... okrada! A to jest ratowanie tego... co się jeszcze da! Ja nie chcę być w OFE i żeby moja emerytura zależała od koniunktury na giełdach, a ostatnie czasy dowiodły, że one są zupełnie nieprzewidywalne i wcale w dłuższym okresie nie muszą rosnąć. Jeśli będzie taka możliwość natychmiast wycofam się z OFE i chcę, żeby moimi pieniędzmi gospodarzył ZUS, bo co by o nim nie powiedzieć, moje pieniądze będą tam lepiej chronione, niż w OFE. Warto zapoznać się z poglądami Pani Prof. Oręziak z SGH, żeby nie dać się zwariować.

    Odpowiedz
  • dorżnąc watachę(2013-07-10 15:21) Zgłoś naruszenie 00

    kochane Lemingi , miało być na emeryturze życie pod palmami z młodymi damami a będzie życie w schronisku o suchym pysku.

    Odpowiedz
  • guru122(2013-07-10 13:15) Zgłoś naruszenie 00

    Bossowie OFE już i tak zarobili swoje, stratne jest państwo (zus) oraz ubezpieczeni. Za ten OFE przekręt, jego twórcy, na czele z tow. Balcerkiem powinni wisieć na drzewach zamiast liści.

    Odpowiedz
  • 000000000007...(2013-07-10 11:21) Zgłoś naruszenie 00

    Problemów jest wiele - pierwszy to taki, że (to typowe dla III RP) OFE zbudowano na bazie prawa, które prowadzi do patologii. Zarządy OFE generują stratę i pobierają za to gigantyczne opłaty... więc bardzo im się podoba taki stan.. Inny problem, to stosunek obecnie nami rządzących do nas, a właściwie do naszej własności. To, co jest moje w OFE jest moje, więc jak Pan Minister, chce to poprawić, aby nie marnowalo mojej forsy, to ja jestem za, ale jak chce (a chce !) położyć na tym łapę, to ja jestem przeciw... Dług III RP nie powstał, tylko dlatego, że chcemy szybciej coś mądrego zbudować (dogonić stadard tych co mają dużo forsy), ale w dużej części, bo różnym decydentom "odbija w dekiel" i np. w kolejnych mistach budują "multimedialne fontanny" za całkiem duże pieniądze, bawią się w wieszanie i podlewanie kwiatków nad ulicami, wydają unijną forsę na prace badawczo-rozwojowe, z których ostatecznie czerpie profity ktoś obcy - np. Samsung Korea...

    Odpowiedz
  • piotr(2013-07-10 10:36) Zgłoś naruszenie 00

    "- inwestowanie na giełdzie, to zwykły HAZARD /wszędzie masz zapisane w przeciwieństwie do banków, że nie ma gwarancji bezpieczeństwa kapitału/"
    zatem jeżdżenie samochodem też jest hazardem - nikt Ci nie gwarantuje, że samochód się nie uszkodzi, chodzenie do sklepu także, nikt nie gwarantuje, że wrócisz cały, trzymanie pieniędzy w banku de facto też, bo przecież obietnice można łamać...
    - "tylko w 2008r. OFE wtopiły 22mld zł" na początku popatrz ile zarobiły 2002-2007r. oraz 2009-2013r.
    - "giełda nie generuje pieniędzy, tylko żeby ktoś mógł wygrać, ktoś musi przegrać - jak w HAZARDZIE" poszukaj w internecie co to jest dywidenda
    - "za 14 lat i 6 miesięcy działalności nie zarobili tego co wzięli za obsługę," - a mówi się, że zarobiły więcej niż ZUS...
    - "OFE generują ogromne koszty, za które musi ZAPŁACIĆ PODATNIK." - jakie koszty?

    Odpowiedz
  • Wiesiek(2013-07-10 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko wprowadzenie przez Vicenta systemu cypryjskiego, czyli skok na nasze lokaty, spłacenie (umorzenie obligacji w OFE ) i juz możemy sobie sami wypłacać emerytury z OFE. POmyslności.

    Odpowiedz
  • Do 6 - bredzisz /zmień krzesło/.(2013-07-10 10:09) Zgłoś naruszenie 00

    - inwestowanie na giełdzie, to zwykły HAZARD /wszędzie masz zapisane w przeciwieństwie do banków, że nie ma gwarancji bezpieczeństwa kapitału/,
    - tylko w 2008r. OFE wtopiły 22mld zł,
    - giełda nie generuje pieniędzy, tylko żeby ktoś mógł wygrać, ktoś musi przegrać - jak w HAZARDZIE,
    - za 14 lat i 6 miesięcy działalności nie zarobili tego co wzięli za obsługę,
    - OFE generują ogromne koszty, za które musi ZAPŁACIĆ PODATNIK.
    BREDNIE LOBBYSTÓW OFE OPISAŁ PROF. GRABOWSKI NA STRONĘ "PRACA".

    Odpowiedz
  • t(2013-07-10 09:57) Zgłoś naruszenie 00

    Do Cogito
    Obligacje trzeba będzie wykupić za nasze podatki. Więc czym się to ma różnić od zastępowalności pokoleń.

    Odpowiedz
  • t(2013-07-10 09:53) Zgłoś naruszenie 00

    Skoro nie wymyślono jeszcze przepisu na stuprocentową wygraną na giełdzie, to ja sobie nie życzę, żeby moja emerytura zależała do zabawy w grę na giełdzie.

    Odpowiedz
  • Póki co, to tylko papiery nie pieniądze.(2013-07-10 09:38) Zgłoś naruszenie 00

    Pieniądze wzięli sobie szefowie funduszy - zostały tylko kwity jedne wartościowe inne bez wartości.
    NIE MOŻNA POZWOLIĆ NA DALSZE ROZKRADANIE PIENIĘDZY PRZYSZŁYCH EMERYTÓW I RUJNOWANIE BUDŻETU PAŃSTWA.
    KONSTRUKCJA OFE TO - S K A N D A L .

    Odpowiedz
  • qwerty(2013-07-10 09:03) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież niemożliwe jest przenoszenie akcji dla kogoś, kto zrezygnuje z OFE na rzecz ZUS. Nikt w OFE nie ma akcji, nikt nie ma obligacji, każdy ma jednostki uczestnictwa, wiec jak wycenić indywidualnie jednostki uczestnictwa w akcjach czy obligacjach ?

    Odpowiedz