Polska przegrała w Parlamencie Europejskim w sprawie CO2. Europosłowie z komisji środowiska zgodzili się na zawieszenie sprzedaży części uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Polska była temu przeciwna, bo wyliczyła, że na realizacji tego pomysłu straciłaby prawie miliard euro.

Wstrzymanie 900 milionów pozwoleń to pomysł Komisji Europejskiej, który już raz został odrzucony w Parlamencie Europejskim.

Deputowani w kwietniu uznali, że nie można ingerować w system sprzedaży uprawnień do emisji CO2, bo rynek powinien się regulować sam.

Komisja Europejska jednak nie dała za wygraną i powróciła z planem. Argumentowała, że ceny pozwoleń są zbyt niskie, w związku z czym firmy kupują ich bardzo dużo zamiast ograniczać emisje dwutlenku węgla.

I choć teraz pomysł Brukseli został nieco zmieniony, to główne przesłanie pozostaje - sprzedaż uprawnień ma być zawieszona. Zostanie ona natomiast rozłożona w czasie, a w 2020 roku pozwolenia zostaną zwrócone.

Dzisiejsza decyzja komisji środowiska nie kończy prac, jest jedynie wskazówką dla całego Parlamentu jak głosować, a on może, ale nie musi wziąć to pod uwagę.

Polscy europosłowie mają więc jeszcze nadzieję na odrzucenie pomysłu Komisji Europejskiej na sesji plenarnej.

Informacyjna Agencja Radiowa/Beata Płomecka/Bruksela/moc