Ukraiński Związek Przemysłowy Donbasu ISD znalazł potencjalnego kupca stalowni Huty Częstochowa. Jego nazwa nie została ujawniona, jednak wiadomo, że jest to firma z Polski.

Prezes ISD Serhij Taruta powiedział, że produkcja stali w Polsce jest mniej opłacalna niż na Ukrainie, dlatego będzie ona przygotowywana w Ałczewsku w Zagłebiu Donieckim, a potem przewożona do Polski dla dalszej obróbki.

Stalownia w Częstochowie zostanie sprzedana firmie, która jest zainteresowana kupnem. Ma to być polska firma produkująca rury. „W ten sposób zachowujemy wysokość produkcji stali w Polsce i ulepszamy stan naszej gospodarki” - powiedział Serhij Taruta nie ujawniając nazwy potencjalnego kupca.

Wcześniej ISD sprzedał polskiej firmie Alchemia zakład produkcji rur wchodzący w skład Huty Częstochowa. Obecnie zatrudnia ona 3 tysięcy osób, z tego pół tysiąca w nieczynnej stalowni.

ISD kupiła Hutę Częstochowa w 2005 roku. W 2010 roku w strukturze własnościowej Związku Przemysłowego Donbasu doszło do zmian. Pakiet kontrolny akcji przejął rosyjski biznesmen Aleksandr Katunin. Mniejszościowymi udziałowcami pozostali Serhij Taruta i Ołeh Mkrtczan.