Szefowa biura prasowego prezydenta, Joanna Trzaska-Wieczorek, powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że jeśli taka zbiórka zostanie zorganizowana, to Bronisław Komorowski rozważy objęcie jej patronatem. Ta inicjatywa jest przyjmowana przez pana prezydenta za dobrą monetę i chciałby, aby to była zapowiedź woli współpracy w przyszłości - dodała Joanna Trzaska-Wieczorek.

Wykupiona kolejka linowa na Kasprowy Wierch miałaby zostać przekazana na rzecz Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zdaniem posłów PiS, aktywność prezydenta przy zbiórce na kolejkę linową byłaby "świadectwem tego, że Pan Prezydent rzeczywiście życzy dobrze Narodowi Polskiemu, i dobrze polskiej przyrodzie, i dobrze polskim lasom państwowym".

20 kwietnia, podczas obchodów Święta Lasów, prezydent odwiedził Puszczę Niepołomicką. Przy okazji składania życzeń leśnikom skrytykował możliwość zakupu przez Polskie Lasy Państwowe prywatyzowanej spółki Polskie Koleje Linowe, zarządzającej między innymi kolejką linową na Kasprowy Wierch. W ten sposób zainspirował środowisko PiS związane z leśnictwem do zorganizowania narodowej zbiórki na kolejkę.