Społeczna akcja kwestionująca wielkość opłat za odbiór śmieci w Warszawie, jak wyliczono – najwyższych w Polsce, przyniosła pierwszy skutek. Ratusz zapowiada, że zmieni, czyli obniży stawki za wywóz śmieci. Tyle, że tylko z domów jednorodzinnych – informuje TVN24. Stawki w blokach pozostają jak na razie bez zmian. Propozycje zmian muszą zostać jeszcze zaaprobowane przez Radę Miasta. Mieszkańców czeka podpisanie jeszcze raz deklaracji o rodzaju wyrzucanych śmieci.

Ratusz proponuje, aby jedna osoba mieszkająca w domu jednorodzinnym zapłaciła 44,5 zł, dwie - 68 zł, a trzy i więcej 89 zł miesięcznie. Dotychczas posesja jednorodzinna była obciążona stawka 89 zł miesięcznie za wywóz śmieci, bez względu na liczbę mieszkańców.

Zmiana zasad oznacza jednak, że ci, którzy już złożyli deklarację dotycząca wywozu śmieci, będą musieli jeszcze raz ją wypełnić. Nowe stawki dotyczą oczywiście śmieci segregowanych, za nieposegregowane trzeba będzie zapłacić o 40 proc. więcej.

Ratusz zmienia zdanie pod presją

Jak przyznaje Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza, cytowana przez stację telewizyjną, do zmiany przyczyniły się rozmowy z radnymi PO oraz zmiana zapisów w przetargu na wyłonienie firmy do wywozu odpadów. – Zamiast cztery razy w miesiącu odbierać odpady, firma która wygra przetarg, będzie mogła po nie przyjeżdżać co najmniej dwa razy – tłumaczy Kłąb.

Kto skorzysta, kto za to zapłaci

To jednak oznacza, że na zmiany będą korzystne dla jedno i dwuosobowych rodzin w domach jednorodzinnych, pogorszą się natomiast warunki usługi dla 3-osobowych i większych rodzin. Te bowiem będą płacić 89 zł miesięcznie(czyli tyle, ile przewiduje uchwała Rady Miasta) ale otrzymają dwa razy gorszą usługę. Wychodzi na to, że za ulgę dla jedno-i dwuosobowych gospodarstw zapłacą gospodarstwa trzyosobowe.

Nowe stawki będą obowiązywały od 1 lipca.

Stawki w domach wielorodzinnych pozostają na niezmienionym poziomie. Przypomnijmy: jeżeli lokal zamieszkuje jedna osoba, zapłaci za śmieci 19,5 zł miesięcznie dla dwóch osób opłata wyniesie 37 zł, trzech - 48 zł, a w cztero - i więcej osobowych gospodarstwach - 56 zł w przypadku śmieci posegregowanych.

Nowe propozycje magistrat ma dostarczyć radnym miejskim w najbliższych dniach.