Najwyższe zarobki oferują przedsiębiorstwa z branż energetycznej, rafineryjnej oraz informacji i komunikacji, wynika z rankingu płac przygotowanego przez Work Service na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Z kolei najniższe zarobki czekają pracowników branż: produkcji odzieży, administracji oraz gastronomii.

Pięć najlepiej opłacanych branż to: wytwarzanie energii elektrycznej (płaca brutto: 7060,87 zł), przemysł rafineryjny (6816,28 zł), produkcja wyrobów tytoniowych (6257,77 zł) i farmaceutycznych (5996,28 zł) , oraz zawody związane z przetwarzaniem informacji i komunikacją, czyli pracownicy wydawnictw, mediów oraz branży telekomunikacyjnej (6941,22 zł), wynika z komunikatu.

W dobrej branży zarobisz co najmniej 6 tys. zł brutto

"Średnia płaca brutto obecnie wynosi 3.832,81 zł, natomiast płace brutto w najatrakcyjniejszych sektorach zaczynają się od blisko 6.000 zł. Co ciekawe, w każdym z nich wynagrodzenie wzrosło względem marca zeszłego roku" - powiedział prezes Work Service Tomasz Hanczarek, cytowany w materiale spółki.

Dodał, że wytwarzanie energii elektrycznej i przemysł rafineryjny znalazły się dodatkowo wśród pięciu dziedzin o najwyższym wzroście płac.

Najgorsze zarobki w branży tekstylnej

"Najniższe płace występują w branżach związanych z produkcją odzieży, wyrobów skórzanych oraz tekstylnych. Średnie wynagrodzenia zaczynają się od ok. 2 000 zł brutto, a to oznacza, że płace minimalne są znacznie niższe. W okolicach 2 600 zł zarabiają pracownicy administracji, a także branży HoReCa" - czytamy dalej.

Najszybciej rosną płace w branży chemicznej

Work Service monitoruje także branże o największym wzroście i spadku płac. Do pierwszej kategorii można zaliczyć produkcję chemikaliów z wzrostem o 11,9%, wytwarzanie energii elektrycznej (8,8%), przemysł rafineryjny (7,2%), produkcję elektroniki (6,8%) oraz obsługę rynku nieruchomości (4,7%). W Top 5 branż o najwyższym wzroście płac względem marca ubiegłego roku znalazł się przede wszystkim przemysł, podała firma.

"Branże o największym spadku płac względem ubiegłego roku to górnictwo i wydobywanie (-4,6%), produkcja metali (-4,1%), produkcja napojów (-3,9%), budownictwo (-3,6%), a także handel samochodami oraz ich naprawa (-3,4%).