Kryzys zmienił nastawienie wobec euro - ocenia prezydent. Bronisław Komorowski otworzył zorganizowaną w Pałacu Prezydenckim debatę "Jak trwale spełnić kryteria nominalne strefy euro".

Prezydent podkreślił, że ekonomiczne wydarzenia ostatnich lat zmieniły opinię o wejściu do strefy euro nie tylko w społeczeństwie, ale też wśród ekonomistów. W zasadzie zanikł niemal pełny consensus co do oceny skutków wejścia do strefy euro, jak i skutków obecności w tej strefie.

Bronisław Komorowski powiedział, że wypełnienie kryteriów przyjęcia euro jest korzystne dla gospodarki niezależnie od tego, kiedy zapadnie decyzja o pożegnaniu się ze złotym. Dodał, że trzeba przerwać niedojrzałą licytację na daty wejścia do strefy euro. "Odnoszę wrażenie, że gdzieś w powietrzu cały czas wisi taka chęć zamiany dyskusji na temat szans i możliwości na dyskusję o datach, o to, kto szybciej, kto łatwiej się zdeklaruje" - powiedział prezydent.

Komorowski uważa, że przygotowanie gospodarki do przyjęcia euro to także kwestia walki o miejsce Polski w Europie. Dzięki spełnieniu europejskich kryteriów spójności gospodarczej i dodatkowym reformom nasz kraj może, zdaniem prezydenta, przenieść się ze wschodu Europy na północ, która jest synonimem konkurencyjności i sukcesu gospodarczego.

Do udziału w debacie zaproszono między innymi prezesa NBP Marka Belkę, przewodniczącego Rady Gospodarczej przy premierze Jana Krzysztofa Bieleckiego i około 20 innych ekonomistów.