Zdaniem Rostowskiego, obecnie najważniejsze jest szybkie uruchomienie środków europejskich i zwiększenie innowacyjności gospodarki. Ważne jest też dalsze obniżanie stóp procentowych, aby przedsiębiorcy mogli tanio zaciągać kredyty. Rostowski podkreślił, że takie działania pozwolą ograniczyć skutki spowolnienia gospodarczego.

Polska jest bezpieczna w obliczu drugiego etapu światowego kryzysu. Tak twierdzi minister finansów Jacek Rostowski, który wygłosił przemówienie na posiedzeniu Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej.

Minister powiedział, że światowy kryzys ekonomiczny wkroczył w drugi etap. Przypomniał, że w połowie zeszłego roku Europejski Bank Centralny zapowiedział, że będzie bronił euro, postanowiono też, że Grecja pozostanie w strefie euro. To pozwoliło ustabilizować sytuację w Europie którą, zdaniem Rostowskiego, nie zachwieją ostatnie wydarzenia na Cyprze.

Minister podkreślił, że Polska jest jednym z czterech państw Europy, które zdołały w zeszłym roku zredukować zadłużenie o własnych siłach. Było to chwilami bolesne, ale Polska jest teraz, zdaniem Rostowskiego, bezpieczna. Minister dodał, że choć udało się ochronić kraj przed kryzysem, to nie zdołaliśmy uniknąć spowolnienia gospodarczego.