Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o pół punktu. Podstawowa stopa będzie wynosiła 3,25 procent.

Bardzo dobra decyzja dla spłacających kredyty w złotych. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o pół punktu. Eksperci spodziewali się, że stopy pozostaną bez zmian, albo zostaną obcięte o ćwierć punktu.

Stopy procentowe 2012 - 2013 Źródło: NBP / Media

Ekonomiści wskazywali, że niska inflacja i słaby wzrost gospodarczy pozwalają na obniżenie stóp. Wielu ekspertów przypominało jednak, że część członków Rady wypowiadała się przeciwko dalszym cięciom. Członkowie Rady podjęli decyzję, znając najnowszą projekcję inflacji i PKB przygotowaną przez ekonomistów Narodowego Banku Polskiego. Dokument zostanie opublikowany dopiero po posiedzeniu Rady.

Po dzisiejszej decyzji podstawowa stopa będzie wynosiła 3,25 procent. Uzasadnienie poznamy po 16:00.

Zaskoczenie ekspertów. Stopy procentowe obniżone

Bardzo dobra decyzja dla spłacających kredyty w złotych. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o pół punktu - to więcej niż spodziewali się eksperci.

Przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich Ryszard Petru uważa, że na dużo niższe stopy nie należy liczyć. Jego zdaniem stopy albo już nie będą obcinane, albo zostaną obniżone nieznacznie. Petru dodał, że decyzja RPP jest zaskakująca, co nie jest pożądane, bo Rada nie powinna zaskakiwać. "To wprowadza niepotrzebne zamieszanie" - podkreślił.

Na decyzję RPP zareagował złoty. Polska waluta staniała wobec euro i dolara o 3 grosze.

Członkowie Rady podjęli decyzję, znając najnowszą projekcję inflacji i PKB przygotowaną przez ekonomistów Narodowego Banku Polskiego. Dokument zostanie opublikowany dopiero po posiedzeniu Rady.
Po dzisiejszej decyzji podstawowa stopa będzie wynosiła 3,25 procent. Uzasadnienie poznamy po 16:00.